Սարկոզի.Պատմական իրողությունը ժխտելով մնայուն հաշտեցումն անհնար է
Այսօր Երևանում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի համատեղ ասուլիսի ընթացքում Նիկոլա Սարկոզին հայտարարեց, որ եթե Թուրքիան չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա Ֆրանսիան ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցում ավելի հեռուն կգնա` կքրեականացնի ցեղասպանության ժխտումը:
Ֆրանսիայի նախագահը նաև նշեց, որ ժամանակն անսահամանափակ չէ, և զարգացումներից կախված` Ֆրանսիան այդ քայլին կգնա հենց իր նախագահության օրոք:
Նիկոլա Սարկոզին պատասխանելով ֆրանսիացի լրագրողի այն հարցին, թե նախագահն ի՞նչ նկատի ուներ նախօրեին Ծիծեռնակաբերդում արած հայտարարությամբ, որ Ֆրանսիան ավելի մեծ պատասխանատվություն կվերցնի, եթե Թուրքիան ուղիղ չնայի իր պատմությանը, Նիկոլա Սարկոզին ասաց, որ իր մոտեցումը հստակ է` հավաքական ժխտումն ավելի ցավալի է, քան անհատականը, թեև անհատական մակարդակում էլ չի կարելի թույլ տալ, որպեսզի ժխտվի ցեղասպանության փաստը:
«Եվ եթե Թուրքիայի նման մեծ երկիրը ճանաչի իր պատմությունն ու դարի սկզբին իրագործված ցեղասպանությունը, Ֆրանսիան ու Հայաստանը դա կընկալեն որպես խաղաղության մեծ ժեստ, Հայաստանի հետ հաշտության ժեստ: Պատմական իրողությունը ժխտելով մնայուն հաշտեցումն անհնար է»,-ասաց Ֆրանսիայի նախագահը:
Ն. Սարկոզին նաև շեշտեց, որ ժամանակն անսահամանափակ չէ, և 1915-ից ի վեր մտածելու համար բավարար ժամանակ արդեն իսկ անցել է. «Եթե Թուրքիան իր մեջ ուժ գտնի և գնա այդ քայլին, Ֆրանսիան դա բավարար կհամարի»:

Н.Саркози: Если Турция не признает Геноцид, Франция пойдет дальше
Если Турция не признает Геноцид армян, то Франция пойдет еще дальше в вопросе признания и осуждения Геноцида и примет законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. Об этом заявил сегодня в Ереване президент Франции Николя Саркози в ходе совместной пресс-конференции с президентом Сержем Саргсяном.
Президент Франции также отметил, что время ограничено, и в зависимости от того, как будут развиваться события, Франция может принять данный закон еще в период его президентства.
Отвечая на вопрос французского корреспондента о том, что он имел в виду, когда накануне в Цицернакаберде заявил, что Франция возьмет на себя еще большую ответственность, если Турция не взглянет прямо на свою историю, Николя Саркози отметил, что его подход четкий – коллективное отрицание более неприемлемо, чем индивидуальное, хотя нельзя позволять отрицания факта Геноцида также и на индивидуальном уровне.
«И если такая великая страна, как Турция, признает свою историю и совершенный в начале прошлого века Геноцид, Франция и Армения воспримут это как широкий жест мира, жест примирения с Арменией. Длительное примирение при отрицании исторической реальности невозможно», - подчеркнул Николя Саркози.
Как отметил Н. Саркози, время не вечно, и после 1915 года прошло уже достаточно времени, чтобы подумать. «Если Турция найдет в себе силы и пойдет на этот шаг, Франция будет удовлетворена», - сказал он.