ՁԻԱՀ-ին առնչվող տեղեկատվություն` VivaCell-ի և Orange-ի միջոցով
VivaCell-MTS և Orange բջջային օպերատորները Հայկական Կարմիր խաչի և ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի հետ միասին` ձեռնարկում են դարի չարիք հանդիսացող ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելմանն ուղղված համատեղ գործողություններ
ՙԲջջային կարճ հաղորդագրությունների տեղեկատվական թեժ գիծ՚  ծրագրի մեկնարկը տրվել է  2009 թ հուլիսի 31-ին:
2011թ. հունիսի 1-ից Հայկական Կարմիր Խաչի Ընկերությունը (ՀԿԽԸ) և ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակը համատեղ նախաձեռնել են ՙԲջջային կարճ հաղորդագրությունների տեղեկատվական թեժ գիծ՚ ծրագիրը: Ծրագրի նպատակն է անդրադառնալ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի վերաբերյալ ազգաբնակչության իրազեկվածության խնդրին, արձագանքել հարցերին և նվազեցնել ՄԻԱՎ վարակի վերաբերյալ ոչ լիարժեք տեղեկատվության տարածումը, խարանն ու խտրականությունը:
Ծրագրի շնորհիվ ս.թ. հոկտեմբերի 21-ից VivaCell-MTS և Orange բջջային օպերատորների բոլոր բաժանորդները հնարավորություն կունենան ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի խնդիրներին առնչվող իրենց հուզող հարցն անանուն ուղղել տրամադրված 6428 կարճ համարին (1 SMS-ի արժեքն է 0 դրամ) և 24 ժամվա ընթացքում ստանալ ճշգրիտ ու հակիրճ պատասխան:
ՀՀ ՁԻԱՀ-ի Կանխարգելման Ազգային կենտրոնի կողմից պատրաստված ՀԿԽԸ երիտասարդ կամավորների ուժերով կսահմանվի շուրջօրյա ծառայություն` հարցերին ինտերֆեյս ծրագրի միջոցով արագ արձագանքելու, հատուկ ստեղծված կայքում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի մասին հավելյալ տեղեկություններ տրամադրելու ինչպես նաև համապատասխան ինտերնետային կայքերին հղումներ կատարելու նպատակով:
ՄԻԱՎ վարակի համաճարակն իր ներգործությամբ և կործանարար չափերով աշխարհում արտակարգ իրավիճակ է ստեղծել: ՄԻԱՎ վարակն առաջին անգամ արձանագրվել է 1981թ.-ին` ԱՄՆ-ում: Այսօր այն տարածվել է բոլոր մայրցամաքներում` վերածվելով գլոբալ համաճարակի վ: 2009թ. դեկտեմբերի դրությամբ աշխարհում արդեն կար մոտ 33,3մլն ՄԻԱՎ վարակ ունեցող մարդ:
ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի խնդիրն արդիական է նաև մեր հանրապետության համար: Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իմունային անբավարարության վիրուսով վարակվածության դեպքերի արձանագրումը սկսվել է 1988 թվականից:
1988թ. մինչև 2011թ օգոստոսի 31-ը Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցվել է ՄԻԱՎ վարակի 1100 դեպք ՀՀ քաղաքացիների շրջանում: ՄԻԱՎ վարակով հիվանդների ընդհանուր կազմում գերակշռում են արական սեռի ներկայացուցիչները՝ 747 մարդ (71,8%), իգական սեռի ներկայացուցիչների մոտ արձանագրվել է վարակի 293 դեպք (28,2%): ՄԻԱՎ վարակի 22 դեպք (2,1%) է արձանագրվել երեխաների մոտ: ՄԻԱՎ-ով վարակվածների մոտ 57,6%-ը 25-39 տարիքային խմբում է:
Բջջային կարճ հաղորդագրությունների տեղեկատվական թեժ գծի մասին հանրությանը տեղեկացնելու նպատակով, նախատեսվում է ծրագրի ամբողջ ընթացքում իրականացնել ազգային տեղեկատվական քարոզարշավ` թռուցիկների և պաստառների տարածում, տեղեկատվություն սոցիալական ցանցերում, հայտարարություններ ռադիոյով և հեռուստատեսությամբ:
Ծրագիրն իրականացվում է VivaCell-MTS և Orange բջջային կապի օպերատորների հետ համագործակցությամբ: Ծրագրին աջակցում է նաև Նիկիտա Մոբայլ ՍՊԸ-ն:

![“SMS information hotline” program](https://www.aysor.am/news_images/117/350629_3/f546ce60243056_546ce60243460.thumb.jpg)
The Armenian Red Cross Society (ARCS) and U.S. Peace Corps have jointly initiated the “SMS information hotline” program since June 21st. The program aims to respond to the issue of public awareness about HIV/AIDS and reduce the spread of misinformation about HIV/AIDS, stigma and discrimination.
Starting from 21st October, subscribers of Orange and VivaCell-MTS mobile operators will have the opportunity to send questions about HIV/AIDS anonymously to the special short number 6428 (1 SMS costs 0 AMD) and within 24 hours they will receive a brief and accurate response.
The young volunteers, trained by the National Center for AIDS Prevention, will provide a 24h service in order to respond to the questions received through an interface software program in a timely manner as well as to upload information onto the specially designed website to provide additional information about HIV/AIDS and refer to other related links.
HIV, with its devastating impact and the disastrous scale of infection, has created an extreme situation in the world. In 1981 the first HIV case was registered in the USA and currently the HIV infection has spread throughout all continents and in all countries growing into a global epidemic. In 2009 there were already 33.3 million people living with HIV in the world.
The HIV/AIDS is an important issue for our republic as well. The registration of HIV cases began in 1988 in the Republic of Armenia. Between 1988 and 31 August 2011 1100 HIV cases were registered in the country among the citizens of the Republic of Armenia. Males represent the majority in the total number of HIV cases - 778 cases (70.7%) and females make up 322 cases (29.3%). 1100 reported cases include 22 cases of HIV infection among children (2%). 57.6% of the HIV-infected individuals belong to the age group of 25-39.
To inform the public about this new service a national information campaign will be implemented throughout the program duration; spreading flyers and posters, providing information via social networks, making announcements on radio and TV etc.
The program is implemented in cooperation with VivaCell-MTS and Orange mobile operators. Nikita Mobile LTD, “Radio Van” and “Ruskoe Radio” supports the program.