Գիրք՝ ցեղասպանությունից փրկվածների փաստարկների հիման վրա
ՀՀ պետական արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում տեղեկացրեց, որ առաջիկայում իրենց նախաձեռնությամբ լույս կտեսնի «Վշտապատում» անվանումով գիրք, որտեղ տպագրվելու են ցեղասպանությունից փրկված հայ բնակչության պատմածները, թե ինչ է կատարվել իրենց գյուղերում։
Փաստերը հավաքվել են Արևմտյան Հայաստանի 700 գյուղերի բնակչության շրջանում։ Այն կտպագրվի 3 հատորով՝ հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն լեզուներով։ Այնտեղ փաստաթղթերի հիման վրա ներկայացվում է այն, ինչ տեղի է ունեցել իրականում։ Ամեն հատորը կլինի 500 էջ։
Կտպագրվի մի քանի հազար օրինակով։ ֆինասավորումը կատարվել է բացառապես հովանավորների միջոցներով։ Այս պահին գրքի առաջին հատորն արդեն պատրաստ է, այն թարգմանվում է։

Amatuni Virabyan, the head of the RA State Archive said on the press conference that soon a book based on stories told by the Genocide survivors will be published. The book is called “Greif Story”.
The facts have been gathered from the inhabitants of 700 villages of West Armenia. The book will be come out in 3 volumes. It will be published in several languages in Armenian, English, Russian and French. The documents presented in the book show the real facts that have taken place in reality. Every volume will consist of 500 pages.
The book will come out in several thousand copies. The project is financed exceptionally by beneficiaries. At present the first volume of the book is ready already and is being translated.