Անգլիացի ֆուտբոլիստներն իրենց կանանց կարող են տանել «Եվրո-2012»
Անգլիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան կթույլատրի ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստների կանանց` Եվրոպայի 2012 թ. առաջնության ժամանակ գտնվելու իրենց ամուսինների կողքին:
«Ֆաբիո Կապելլոն ցանկանում է, որ ֆուտբոլիստներն ազատ ժամերին հանդիպեն իրենց ընտանիքների անդամների հետ»,- ֆեդերացիայի նախագահ Էդրիան Բևինգտոնի խոսքերը մեջբերել է «Daily Telegraph»-ը:
Հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Սվեն Գորան Էրիկսոնը խիստ քննադատության ենթարկվեց աշխարհի 2006 թ. առաջնության 1/4 եզրափակչում անհաջողության մատնվելու համար: Անգլիայում համարում էին, որ կանանց ներկայությունը կարող է ազդել ֆուտբոլիստների ֆունկցիոնալ վիճակի վրա:

English Footballers to take their wives to “Euro-2012”
The Wags are back. England will allow players’ wives and girlfriends to stay in Krakow, the squad’s Euro 2012 base, but they will be allowed into the team hotel only the day after matches, the telegraph.co.uk reported.
The Wags have been welcomed by the Mayor of Krakow. “We will prepare a special programme for the wives and partners of the footballers, so they can enjoy it,’’ said Jacek Majchrowski.
The FA is aware that families will travel. “From what Fabio (Capello) has said to us so far I don’t believe there will be any formal trips organised or hotels set aside for the families, wives and girlfriends,” said Adrian Bevington, the managing director of Club England.
“It’s a big city. There’s numerous hotels. Fabio has said when there is free time that he won’t have a problem with the players meeting up with their families.