Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Ճապոնիայի դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիկահիտո Հարադան (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից, Հանրապետության ղեկավարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ:
Նշելով, որ Հայաստանը կարևորում է հայ-ճապոնական հարաբերությունների համակողմանի զարգացումն ու խորացումը, Նախագահը գոհունակությամբ է արձանագրել հատկապես վերջին տարիներին քաղաքական շփումներում նկատելի որոշակի աշխուժությունը, արտաքին գերատեսչությունների միջև կանոնավոր բնույթ ստացած քաղաքական խորհրդատվությունները:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության լուրջ ներուժը լիարժեքորեն կօգտագործվի դեսպան Տիկահիտո Հարադայի պաշտոնավարման ընթացքում` նպաստելով երկու երկրների և ժողովուրդների միջև բարեկամության առավել ամրապնդմանը:
Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպան Տիկահիտո Հարադան շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սարգսյանին` շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքների համար և վստահեցրել, որ կանի հնարավորը երկկողմ կապերի խորացման ուղղությամբ: Նա նշել է, որ հաջորդ տարի լրանում է Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը, որը ևս լավ առիթ է մշակութային բազմաբնույթ միջոցառումների անցկացման, տնտեսական ոլորտում համագործակցության ծրագրերի մշակման ու իրագործման համար:

Today newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Tikahito Harada (residence in Moscow) presented his credentials to President Serzh Sargsyan.
As the Press Office of the RA President reports the President of Armenia congratulated the Ambassador on his appointment and wished him all the best.
Serzh Sargsyan mentioned with satisfaction certain invigoration, particularly in recent years, of political contacts and regular political consultations between the foreign offices of the two countries, and has noted that Armenia attaches importance to the development and deepening of the Armenian-Japanese relations.
Serzh Sargsyan expressed hope that the existing potential for cooperation in different areas will be fully utilized during Ambassador Harada’s office, and will contribute to the further strengthening of friendship between the two countries and peoples.
The newly appointed Ambassador of Japan Tikahito Harada thanked President Sargsyan for congratulations and wishes and assured that he would do his best to deepen the bilateral relations. He noted that next year is the 20th anniversary of the establishment of Armenia – Japan diplomatic relations. This could be a nice opportunity for organizing various cultural events, developing and implementing cooperation programs in the economic area.