«Հայաստանը պատրաստ է փոխպատվաստման կենտրոն ունենալուն»
«Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր» բարեգործական հիմանդրամի նախաձեռնությամբ այսօր անցկացվեց «Իմունոգենետիկայի Եվրոպական ֆեդերացիաի» (EFI) տարածաշրջանային առաջին գիտաժողովը։
Գիտաժողովին մասնակցում էին իմոնոլոգիայի և փոխպատվաստման բնագավառում համաշխարհային ճանաչում ունեցող մասնագետներ Եվրոպայից։
Քննարկվեցին HLA անտիգեների հետ առնչվող հիվանդությունների, իմունոգենետիկայի, ցողունային բջիջների օրգանների փոխպատվաստման ոլորտի վերջին զարգացումները։
Համատեղ ասուլիսում հանդես եկան Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր բարեգործական հիմնադրամի պատվավոր նախագահ Բելլա Քոչարյանը, հիմնադրամի նախագահ Ֆրիդա Ջորդանը, հիմնադրամի տնօրեն Սևակ Ավագյանը։
Հիմնադրամի նախագահ Բելլա Քոչարյանն իր խոսքում նշեց, որ այն ամբողջ աշխատանքը, որ իրականացվել է հիմնադրամի գործունեության 10-ը տարիների ընթացքում՝ նախապատրաստական աշխատանք էր, որովհետև հիմնական նպատակն այն է, որ Հայաստանը ևս փոխպատվաստման կենտրոն ունենա։ «Շատ թանկ արժե յուրաքանչյուր հիվանդին ուղարկել արտասահման և շատ ավելի հարմար կլիներ Հայաստանում փոխպատվաստման կենտրոն ունենալ, քանի որ շատ ծանր է, երբ տեսնում ես այդ երեխաներին, նրանց ծնողներին: Ես կարծում եմ, որ այսօր Հայատանն արդեն պատրաստ է դրան »,-ասաց տիկին Քոչարյանը։
Ս. Ավագյանն ընդգծեց, որ գործունեության 10 տարիների ընթացքում Ռեեստրին անդամագրվել են 20 հազարից ավելի դոնորներ, որոնցից 5576-ը՝ սփյուռքից։ «Այս տարիների ընթացքում Հայաստանի և աշխարհի տարբեր երկրներից դիմած 2153 հիվանդի համար նախնական համընկնող 1780 դոնոր է հայտնաբերվել, որոնցից 11-ն արդեն նվիրաբերել են իրենց արյան ցողունների բջիջները»,- նշեց Ս. Ավագյանը։
Անդրադառնալով հիմնադրամի հիմնական նպատակներին` Ս. Ավագյանն ընդգծեց, որ հիմնական նպատակը Հայաստանում լեյկեմիայով և արյան այլ հիվանդություններով տառապող մարդկանց կյանքի փրկության և բուժման համար ժամանակակից մեթոդների՝ մասնավորապես ոսկրածուծի և ցողունային բջիջների փոխպատվաստման կիրառմանը և տրասպլանտալոգիայի զարգացմանը նպաստելն է։
«Դրա համար հիմնադրամը հավաքագրում է կամավոր դոնորներ, իրականացնում է համապատասխան լաբորատոր հետազոտություններ՝ հյուսվածքային տիպավորում, համալրում է դոնորների տվյալների բանկը, համագործակցում է նմանօրինակ ծրագրեր իրականացնող և նպատակներ հետապնդող կազմակերպությունների հետ, Հայաստանում ներդնում է արտասահմանյան առաջավոր փորձն ու նվաճումները»,- ասաց Ս. Ավագյանը։
«Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր» բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել է 1999թ.՝ Հայաստանում լեյկոզով և արյան մի շարք հիվանդություններով տառապող հիվանդների կյանքի փրկության և բուժման համար։
«Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստրն» անդամագրված է Ոսկրածուծի դոնորների միջազգային կազմակերպությանը (BMDWՕ), հանդիսանում է ոսկրածուծի դոնորների համաշխարհային ասոցիացիայի (WMDA) և Եվրոպական Իմունոգենետիկային Ֆեդերացիայի (EFI) լիիրավ անդամ։

Армения готова иметь Центра трансплантации костного мозга
Сегодня в Ереване по инициативе благотворительного фонда «Армянский реестр костного мозга» состоялась первая региональная научная конференция Европейской федерацией иммуногенетики (EFI). В научной конференции принимают участие всемирно известные специалисты в области иммунологии и трансплантации из Европы.
Почетный председатель Армянского реестра доноров костного мозга Белла Кочарян, выступая на пресс-конференции, отметила, что деятельности фонда за прошедшие 10 лет была подготовительной работой для создания в Армении Центра трансплантации костного мозга.
По ее словам, трансплантация является очень дорогостоящей процедурой и лечение больных за рубежом требует крупных финансовых средств. «Поэтому нам необходим собственный Центр трансплантации, чтобы помочь нашим больным. Я считаю, что сегодня Армения готова к этому», - сказала Б.Кочарян.
В свою очередь директор благотворительного фонда «Армянский реестр доноров костного мозга» Севак Авакян сообщил, что за 10 лет деятельности в армянском реестре зарегистрировано около 20 тысяч доноров, из них 5576 из Диаспоры. «За эти годы к нам обратилась порядка 2153 человек из Армении и различных стран мира. 1780 человек нашли своих доноров», - сообщил С.Авакян.
Обратившись к основным проблемам фонда, С.Авакян подчеркнул, что основной целью является внедрение в стране современных методов трансплантации для спасения жизни и лечения больных лейкемией и другими заболеваниями крови, а также содействие развитию трансплантологии.
Благотворительный фонд «Армянский реестр костного мозга» создан в Армении в июне 1999 года. Целью реестра является поиск соответствующих доноров костного мозга для больных лейкемией и другими болезнями крови в Армении и представителей Диаспоры.
Армянской реестр сотрудничает с Международной организации доноров костного мозга (BMDW), является полноправным членом Всемирной ассоциации доноров костного мозга (WMDA) и Европейской федерацией иммуногенетики (EFI).