Կարագի անվան տակ սփրեդ են վաճառել «Սթարը», «Ալեքս Գրիգը», «Սասը»
Այսօր Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը հրապարակեց այն ընկերությունների ու խանութների անունները, որոնք կարագի անվան տակ սփրեդ են իրացրել:
Իրավախախտումները կատարվել են 2 ձևով: Մի դեպքում տնտեսվարողները ներկրել են բուսասերուցքային սփրեդ, սակայն այն առևտրի կետերին իրացրել են կարագի անվան տակ: Այդ ներկրողներն են` «Բիո-Ֆուդ», «Բրենդ Լիդեր», «Կարթել-Աննա», «Ֆելիքս-Սարգ» եւ «Արդիս»:
ՏՄՊՊՀ-ն բացահայտել է նաև դեպքեր, երբ սպառողին խաբել է ոչ թե ներկրողը, այլ սուպերմարկետը: Դրանք են`«Ալեքս Գրիգ», «ՍԱՍ Գրուփ», «Սթար Դիվայդ», «Ֆրեշ», «Նոր Զովք»:
Բոլոր այս տնտեսվարողները տուգանվեցին միևնույն` 3 մլն դրամի չափով, սակայն ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը խոստացավ, որ իրավախախտումը կրկնելու դեպքում տուգանքը մի քանի անգամ ավելի կլինի: Տուգանքի չափն ընտրելիս հաշվի է առնվել այն փաստը, որ վարույթի ընթացքում իրավախախտումը վերացվել է:
Հանձնաժողովի այսօրվա նիստում տուգանված տնտեսվարողները խոստովանեցին, որ խախտում են կատարել, սակայն դա պատճառաբանեցին իրենց աշխատակիցների ցածր պրոֆեսիոնալիզմով ու անփորձությամբ:
Նշենք, որ կարագը 2-3 անգամ թանկ է սփրեդից և եթե տնտեսվարողը չի վերացնում խախտումը, ապա ՏՄՊՊՀ-ն իրավունք ունի տուգանքի չափը հասցնել 5 մլն դրամի` անկախ հասույթից:

Спрэд под видом масла продавался в «Алекс-Григ», «САС Групп», «Ст
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении огласила в ходе сегодняшнего заседания результаты административного производства, начатого на рынках масла и спрэда.
Как выяснилось, нарушения были совершены двумя способами. В одном случае хозяйствующие субъекты импортировали спрэд, однако реализовали под видом масла. В числе импортеров указываются «Био-Фуд», «Бренд-Лидер», «Картел-Анна», «Феликс-Сарг» и «Ардис».
Комиссия выявила также случаи, когда потребитель был обманут не хозяйствующим субъектом, а супермаркетом, который, согласно документации, купил у поставщика спрэд, но сбыл его в качестве масла. Это – супермаркеты «Алекс-Григ», «САС Групп», «Стар-Дивайд», «Фреш» и «Нор Зовк».
Решением ГКЗЭК эти компании были оштрафованы каждая на сумму в 3 млн. драмов, однако председатель ГКЗЭК Артак Шабоян предупредил, что в случае повторения подобных нарушений штраф будет увеличен в несколько раз. При выборе размера штрафа был учтен тот факт, что в ходе административного производства правонарушения были устранены.
Злоупотребившие доверием потребителей компании в основном приняли нарушения, однако мотивировали их неопытностью и низким профессионализмом своих сотрудников.
Отметим, что масло в 2-3 раза дороже спрэда и если хозяйствующий субъект не устраняет нарушение, ГКЗЭК имеет право довести размер штрафа до 5 млн. долларов.