Վ. Միրաքյան. Ալիևն է պատասխանատու
«Սահմանային կրակոցների համար պատասխանատու է Իլհամ Ալիևը, ինչը ապացուցվել է դիպուկահարներին դուրս չբերելու նրա համառությամբ»,- մեկնաբանելով շփման գծում, ադրբեջանցի դիպուկահարների կողմից ԼՂՀ ՊԲ 2 զինծառայողների սպանության փաստը՝ Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Վահրամ Միրաքյանը:
«Ալիևը շատ լավ գիտի, որ ամեն զոհված հայի դիմաց իր բանակը մի քանի անգամ ավել զինվոր է կորցնում, բայց միևնույն է շարունակում է հայ զիվորներին սպանելու հրաման տալ: Դա նրանից է, որ Ալիևը թքած ունի սեփական բանակի զոհերի վրա»:
Ըստ փորձագետի՝ հայկական կողմից իրավիճակը փոխելու միակ տարբերակը ամեն սպանված հայ զինվորի համար հնարավորինս ավելի շատ ադրբեջանցի զինվորներ ոչնչացնելն է:

В.Миракян: Алиев ответственен за гибель армянских военнослужащих
Ответственность за стрельбу на границе несет Ильхам Алиев, поскольку проявляет упорство в вопросе отвода снайперов на линии соприкосновения противоборствующих сил, заявил сегодня в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт по информационной безопасности Ваграм Миракян, комментируя факт гибели двух военнослужащих АО НКР в результате действий азербайджанских снайперов.
«Алиев прекрасно знает, что за каждого погибшего армянина его армия теряет в несколько раз больше военнослужащих, однако все равно продолжает отдавать приказы об убийстве армянских солдат. Все это связано с тем, что Алиеву просто наплевать на число жертв в азербайджанской армии», - сказал эксперт.
По словам эксперта, для армянской стороны единственным вариантом изменения ситуации является уничтожение большего числа азербайджанских военнослужащих за каждого убитого армянина.