Մշակվել է արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությունը
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին հանձնարարել մինչև 2012 թ. հունվարի 31-ը ՀՀ վարչապետի հաստատմանը ներկայացնել վարչապետին կից արդյունաբերական խորհրդի կազմը և աշխատակարգը, նույն ժամկետում ապահովել ճշգրիտ ճարտարագիտության, դեղագործության և կոնյակագործության ոլորտային խորհուրդների ձևավորումը, եռամսյա ժամկետում կառավարության հաստատմանը ներկայացնել նշված ոլորտների ռազմավարության իրականացումն ապահովող միջոցառումների ցանկը։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել այն բոլոր հասարակական կազմակերպություններին, հետազոտական կենտրոններին, կուսակցություններին, որոնք շահագրգիռ մասնակցություն են ունեցել արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության քննարկմանը և իրենց արժեքավոր առաջարկություններով հարստացրել են փաստաթուղթը։ Տիգրան Սարգսյանն առաջարկել է, որպեսզի վարչապետին կից ստեղծվելիք խորհրդի կազմը ռոտացիոն սկզբունքով ամեն տարի թարմացվի։ « Ընդ որում, ճիշտ կլինի, եթե ասոցիացիաների, խոշոր ձեռնարկությունների, դոնորների ներկայացուցիչները, փորձագետները` մասնավոր հատվածը, ավելի մեծաթիվ լինի, քան պետականը», - ընդգծել է վարչապետը։
Կառավարության հավանությանն է արժանացել «Մաքուր արտադրության» հայեցակարգը, որը նպաստելու է քիմիական նյութերի և թափոնների անվտանգ կառավարմանը, էկոլոգիապես մաքուր արտադրության ներդրմանը, ինչպես նաև արտադրության տնտեսական արդյունավետության բարձրացմանը։ Նախկինում ընդունված մեկ այլ որոշման մեջ կատարելով լրացումներ` կառավարությունն ակնկալում է հասնել վնասակար նյութերի արտանետումների նորմավորման (սահմանափակման) գործընթացի բարելավմանը։

Правительство Армении одобрило стратегию промышленной политики
Сегодня состоялось очередное заседание правительства Армении под председательством премьер-министра Тиграна Саркисяна. В ходе заседания правительство одобрило стратегию промышленной политики, направленной на расширение экспортного сектора экономики.
В целом стратегия касается 11 отраслей промышленности – коньякоделия, обработки алмазов, ювелирного дела, производства часов, текстильной промышленности, фармацевтики и биотехнологии, производства консервов, виноделия, производства минеральных вод, соков и точного инжиниринга. Согласно стратегии, первоочередность будет дана сотрудничеству частный сектор-государство.
Министр экономики РА Тигран Давтян должен был представить до 31 января 2012 года на утверждение премьер-министру состав промышленного совета при премьер-министре, а также обеспечить формирование отраслевых советов в сфере точного инжиниринга, фармацевтики и коньякоделия и перечень мероприятий, обеспечивающих реализацию стратегии указанных сфер. Программы развития и экспорта для других отраслей будут обсуждены в ближайшее время.
Т.Саркисян предложил, чтобы в состав формируемого совета при премьер-министре обновлялся по принципу ротации каждый год. «Предпочтительно, чтобы частный сектор – представители ассоциаций, крупных предприятий, доноров и эксперты – имел большую представленность, чем государственный», - подчеркнул Т.Саркисян.