Կառավարություն. Լյուստրացիայի մասին խնդիրներն արդիական չեն
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու օրենքի նախագծին, որի նպատակն է օրենսգրքում արտացոլել «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները։
Նիստում հավանության է արժանացել «Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների սոցիալական պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու օրինագիծը, որտեղ որպես իրավական հիմք ամրագրվում է խնամակալության և հոգաբարձության մարմինների, առանց ծնողական խնամքի մնացած բնակարանի կարիք ունեցող անձանց բնակարանի տրամադրման համար իրականացվող հաշվառման գործընթացը։
Կառավարությունը քննարկել է «Գաղտնազերծման (լյուստրացիայի) մասին» և ևս հինգ ՀՀ օրենքներում լրացում կատարելու օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով հանդես են եկել Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ։ Գործադիրը հանգել է եզրակացության, որ խնդիրն արդիական չէ, ներկայացված օրենքների նախագծերի ընդունման անհրաժեշտություն չկա։
Վերը նշված օրենքների նախագծերը և կառավարության եզրակացությունը սահմանված կարգով կներկայացվեն ՀՀ Ազգային ժողով։

Правительство отклонило законодательную инициативу по люстрации
Правительство Армении обсудило в ходе сегодняшнего заседания законодательную инициативу о внесении дополнений в закон «О люстрации» и еще в пяти смежных законах РА, с которой выступил ряд депутатов парламента Армении.
В ходе обсуждения правительство пришло к заключению, что вопрос неактуален и необходимости в принятии представленных законопроектов нет.
Обратившись к причинам подобного решения, министр юстиции Армении Грайр Товмасян отметил, что данный закон создаст антиконституционную ситуацию. «Он предусматривает ограничения для лиц, которые избраны на свои должности, что непосредственно противоречит Конституции», - сказал он.
Законопроекты и заключение правительства будут представлены в установленном порядке в Национальное собрание Армении.