Քաջարան գյուղի գյուղապետ Ռաֆիկ Աթայանը հրաժարական է տվել
Սյունիքի մարզի Քաջարան գյուղի գյուղապետ Ռաֆիկ Աթայանը հրաժարական է տվել: Բացի այդ, նա այսօր հրաժարվելու է նաև Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) անդամությունից` այդպիսով բողոքելով իր և իր ղեկավարած համայնքի նկատմամբ շարունակվող ճնշումների դեմ: Այդ մասին տեղեկացրել է հենց Աթայանը, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Այս տարվա գարնանը կառավարությունը որոշել էր Սյունիքի մի շարք համայնքներին, այդ թվում Քաջարան գյուղին պատկանող որոշ տարածքներ բացառիկ գերակա շահ ճանաչելու և դրանց նպատակային նշանակությունը փոփոխելու մասին: Նշված տարածքներում հանքարդյունաբերական աշխատանքներ պետք է իրականացնի Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը:
Քաջարան գյուղի բնակիչները իրենց գյուղապետի հետ միասին դեմ էին, որ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքները Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին զիջելու հնարավորությանը, ինչը, նրանց համոզմամբ, առնվազն էկոլոգիական առումով հավասարազոր է գյուղն իսպառ կործանելուն:

Глава сельской общины Каджарана подал в отставку
Руководитель сельской общины села Каджаран Сюникской области Армении Рафик Атаян, что подал в отставку и сегодня также откажется от членства в правящей Республиканской партии Армении (РПА). Таким образом, он выражает свой протест против продолжающегося давления на него самого и руководимую им общину, сообщает Радио Свобода.
Весной этого года правительство приняло решение о признании некоторых земель, принадлежащих ряду сельских общин, в том числе и селу Каджаран, высшим общественным интересом и изменении их целевого назначения. Эти земли должны быть переданы Зангезурскому медно-молибденовому комбинату для горных разработок.
Жители села Каджаран вместе с главой общины выступали против возможной уступки Зангезурскому медно-молибденовому комбинату земель, являющихся общинной собственностью, что, по их убеждению, по меньшей мере, равносильно в экологическом плане полному уничтожению села.