Արա Աբրահամյանը և Սամվել Կարապետյանը`Տարվա մարդ
Դեկտեմբերի 14-ին Մոսկվայի «Ամենափրկիչ» տաճարում տեղի ունեցավ «Տարվա մարդ -2011» մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը: Միջոցառման կազմակերպիչներն էին` Ռուսական կենսագրական ինստիտուտը, Տնտեսական ռազմավարության ինստիտուտը և Ուղղափառ գործարարների ակումբը:
«Տարվա մարդ -2011» ազգային մրցանակաբաշխությունը հիմնադրվել է 1993 թվականին:
Ռուսաստանի հայերի միությունից փոխանցում են, որ մրցանակաբաշխության դիպլոմով և արծաթե խաչով պարգևատրվում են Ռուսաստանի Դաշնության և արտերկրների առավել արժանավոր քաղաքացիները, որոնք բարձրագույն ներդրում են ունեցել Ռուսաստանի զարգացման գործում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են քաղաքականությունը, կրոնը, տնտեսությունը, գիտությունը, կրթությունը, մշակույթը, բժշկությունը, փոքր նորարարական արտադրությունը:
«Տարվա մարդ -2011» ազգային մրցանակաբաշխության դափնեկիրներ են. Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարք Նորին Սրբություն Կիրիլը, ՌԴ վարչապետ Վ. Պուտինը, Մոսկվայի քաղաքապետ Ս. Սոբյանինը, Բակուլևի անվան սրտանոթային վիրահատության կենտրոնի տնօրեն, Ռուսաստանի բժշկական գիտութունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Լ. Բոկերիան, Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Բարի Կամքի դեսպան Ա. Աբրահամյանը, «Տաշիր» ընկերության նախագահ Ս. Կարապետյանը, տիեզերագնաց Ս. Վոլկովը, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ, կինոռեժիսոր Վ. Բարտոն, Ուկրաինայի փոխվարչապետ Բ. Կոլեսնիկովը, ՌԴ գլխավոր սանիտարական բժիշկ Գ. Օնիշենկոն և այլոք:

Названы лауреаты Национальной премии «Человек года-2011»
Президент Союза армян России Ара Абрамян и президент группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян удостоились Национальной премии «Человек года-2011». Торжественная церемония вручения Национальной премии «Человек года-2011» состоялось 14 декабря в Москве в Сергиевском зале Храма Христа Спасителя.
Как сообщает Союз армян России, диплом и серебряный крест «Человек года-2011» присваивается достойнейшим гражданам России и зарубежных стран за выдающиеся успехи и весомый вклад в развитие России в таких сферах как религия, политика, экономика, наука, образование, культура и медицина, малое инновационное производство.
Среди лауреатов Национальной премии «Человек года-2011» – Его Святейшество Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл; председатель правительства России Владимир Путин; мэр Москвы Сергей Собянин; академик РАМН, директор Центра сердечно-сосудистой хирургии им. А.Н. Бакулева Л.А. Бокерия; космонавт С.А. Волков; кинорежиссер, народный артист России В.В. Барто; заместитель премьер-министра Украины Б.В. Колесников; главный государственный санитарный врач Г.Г. Анищенко, главный редактор «Российской газеты» В.А. Фронин»; мэр города Астана И.Н. Тасмагамбетов, Е.А. Козловский – геолог, академик РАЕН, главный редактор «Литературной газеты» и другие.
Отметим, организаторами мероприятия являются Русский Биографический институт, институт экономических стратегий и клуб православных предпринимателей. Национальная премия «Человек года-2011» учреждена в 1993 году.