Դեկտեմբերին արձանագրվել է 2.5 % գնաճ
Այսօր տեղի ունեցած նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 8%:
ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ 2011 թ. դեկտեմբերին արձանագրվել է 2.5% գնաճ: Արդյունքում ՝ 2011 թ. տարեկան գնաճը կազմեց 4.7%, որը գտնվում է 4% նպատակային թիրախի ±1.5 տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայքում:
Խորհուրդն արձանագրել է, որ համաշխարհային տնտեսությունից ՀՀ տնտեսություն ներթափանցող գնաճային ճնշումները կարճատև ժամանակահատվածում թույլ են. համաշխարհային տնտեսության ակտիվության նվազման հեռանկարում դեկտեմբերին արձանագրվել է հիմնական հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային գների անկում: Այդուհանդերձ, ԿԲ ուշադրության կենտրոնում են գտնվում համաշխարհային տնտեսության զարգացումները և ապագայում դրանցից բխող գնաճային ռիսկերը:
Խորհուրդն արձանագրել է, որ ՀՀ տնտեսության զարգացումներից բխող գնաճային ճնշումները նվազագույնն են. ինչպես հարկաբյուջե¬տային քաղաքականության և մասնավոր ծախսումների, այնպես էլ աշխատանքի շուկայի ազդեցությունները գնաճային միջավայրի վրա գնահատվում են չեզոք:
ՀՀ տնտեսությունը զարգանում է Դրամավարկային քաղաքականության ծրագրերում կանխատեսված միտումներին համապատասխան, և 12-ամսյա հորիզոնի համար նախանշված 4% նպատակային թիրախի ±1.5 տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայքը կլինի հասանելի:

В Армении в декабре 2011 года зафиксирована 2.5 % инфляция
Совет Центрального банка Армении сегодня на заседании принял решение оставить неизменной ставку рефинансирования – на уровне 8%. Как сообщили в пресс-службе ЦБ, в декабре 2011 года по сравнению с ноябрем была зафиксирована инфляция в размере 2,5%, в результате чего годовая инфляция в 2011 году составила 4,7% и находится в допустимом пределе колебаний в 4% ( ±1.5%).
Совет Центрального банка констатировал, что проникающие в экономику Армении из мировой экономики инфляционные давления являются слабыми в краткосрочной перспективе: в перспективе сокращения активности мировой экономики в декабре зафиксирован спад международных цен на основные сырьевые и продовольственные товары.
Совет ЦБ также констатировал, что инфляционные риски, обусловленные процессами в экономике Армении, являются минимальными: воздействие как налогово-бюджетной политики и частных расходов, так и рынка труда на инфляционную среду оценивается как нейтральное.
Совет ЦБ отмечает, что экономика Армении развивается в соответствии с тенденциями, спрогнозированными в программах денежно-кредитной политики и 12-ти месячный показатель допустимого предела колебаний в 4% ( ±1,5%) будет достижимым.