«ՀՀ և Միացյալ Թագավորության հարաբերությունները կզարգանան»
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ դեսպաններ Ջոնաթան Ջեյմս Էյվզին (Jonathan James Aves) և Քեթրին Ջեյն Լիչին (Catherine Jane Leach)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը հաջողություն է մաղթել դեսպաններին իրենց առաքելության մեջ՝ նշելով, որ դեսպաններն իրենց կարևոր ներդրումը կունենան երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և համագործակցության ընդլայնման գործում:
Դեսպաններ Էյվզը և Լիչը, շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար, նշել են, որ պաշտոնավարման ընթացքում կանեն առավելագույնը հայ-բրիտանական հարաբերությունների ամրապնդումը և խորացումը խթանելու համար:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Նալբանդյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Թագավորության հարաբերությունները շարունակական զարգացում կունենան, ինչն իր արտացոլումը կգտնի երկկողմ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, իրավապայմանագրային դաշտի, առևտրատնտեսական և մշակութային կապերի ընդլայնմանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակության հետ կապրի վարչությունից տեղեկացնում են, որ Հայաստանի արտգործնախարարն ու Մեծ Բրիտանիայի դեսպաններն անդրադարձել են նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը, միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք այլ հարցերի:

Э.Налбандян принял совместных послов Великобритании в Армении
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня новоназначенных совместных послов Соединенного королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении – супругов Джонатана Джеймса Эйвса и Кэтрин Джейн Лич, в связи с вручением копии верительных грамот.
Как сообщили в пресс-службе МИД, Эдвард Налбандян, приветствуя гостей, пожелал им успеха в осуществлении дипломатической миссии, отметив, что послы внесут свой вклад в развитие двухсторонних отношений и расширение сотрудничества.
В свою очередь, послы отметили, что приложат максимальные усилия для стимулирования укрепления и углубления двухсторонних отношений. В ходе встречи министр Э.Налбандян выразил надежду, что отношения между Арменией и Великобританией будут последовательно развиваться, что в результате отразится на активизации двустороннего политического диалога, расширении договорно-правовой базы, торгово-экономических и культурных связей.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы сотрудничества Армения-ЕС в рамках программы Восточного партнерства, а также региональные и международные проблемы.