Պահանջվում են մինչև 35 տարեկան բարետես տղաներ և աղջիկներ` ԱԺ-ում
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀԿ կուսակցության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը և ՀԱԿ անդամ Գուրգեն Եղիազարյանը խոսեցին առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների և սերնդափոխության մասին:
Գ.Եղիազարյանի խոսքերով, այս ընտրությունները վրացական սցենարով են լինելու. «Խոսքն այն մասին է, որ ազատվենք հներից և հույսը դնենք երիտասարդների վրա, երիտասարդացնենք Ազգային ժողովը: Մինչև 35 տարեկան պայծառ, բարետես տղաներ և աղջիկներ գան Ազգային ժողով»:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ-ի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին ներկայացվող ցուցակին, ապա Գ.Եղիազարյանը պատասխանեց, որ ՀԱԿ-ի ցուցակը այլ ցուցակ է լինելու. «Մենք ենք որոշելու է, թե ով կլինի: Ընտրության ցուցակը կկազմվի ամենաժողովրդական ձևով. հաշվի են առնվելու չորս տարվա անցած ճանապարհը»:
ՀՀԿ կուսակցության անդամ Լեռնիկ Ալեքսանյանի խոսքերով, առաջիկայում ձևավորվելիք խորհրդարանը լինելու է շատ ավելի առողջ, գործունյա, քան այսօրվանն է. «Ցուցակում լինելու են սկզբունքորեն լուրջ փոփոխություններ, կլինեն նոր մարդիկ, մեր կուսակցության նախագահը հաշվի է առնում հասարակության կարծիքը: Հնարավոր է գործարարների մի մասը չլինեն, կանաց թիվը կավելանա: Լինելու է սերնդափոխություն, սակայն անցյալի և այսօրվա շարունակությունը կպահպանվի», -ընդգծեց Լ.Ալեքսանյանը:
Հանդիպման ընթացքում կուսակցուցությունների ներկայացուցիչները նաև անդրադարձան Լևոն Զուրաբյանի այն հայտարարությանը, որ ՀՀԿ-ն թալանչիներ են: Վերջինիս ԱԺ պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը պատասխանեց, որ դա սովորական երևույթ է. «Նման արտահայտություններ միշտ անում են, ես չեմ զարմանում, չեմ էլ ուզում մեկնաբանել: Հրեշտակներ և սատանաներ ամեն տեղ էլ կան. և’ իշխանությունում, և’ ընդդիմությունում: Սա սխալ մոտեցում է, և չի կարելի առանց փաստերի նման որակումներ տալ»:
ՀԱԿ անդամ Գուրգեն Եղիազարյանն էլ անդրադառնալով հայտարարությանը` ասաց.«Նա չի ասել, որ բոլորն անպարկեշտ են, խոսքը կուսակցության մասին է: Չ՞է որ այսօր հայտարարում են, որ մեր բնակչության 30 տոկոսից ավելին աղքատ են, 15 տոկոսն էլ ծայրահեղ աղքատ է: Ինչի՞ արդյունքում է մի փոքր Հայաստանում 30 տոկոսը աղքատ»:
Լրագրողների այն հարցին, որ եթե Հայ ազգային կոնգրեսը գիտի, որ ընտրությունները արդար չեն լինելու, ինչու են մասնակցնում, Եղիազարյանը պատասխանեց. «ՀԱԿ-ը մասնակցելու է, որպեսզի աղքատներին փրկենք: Կգնանք ծայրահեղ քայլերի, ժողովրդին ոտքի ենք հանելու և տանելու ենք իշխանափոխության»:

Г.Егиазарян: Парламентские выборы пройдут по грузинскому сценарию
Сегодня представитель Республиканской партии Армении, депутат парламента Лерник Алексанян и член «Армянского национального конгресса» Гурген Егиазарян обсудили в ходе встречи с журналистами предстоящие парламентские выборы и вопрос смены поколений в Национальном собрании.
По словам Г.Егиазаряна, эти парламентские выборы пройдут по грузинскому сценарию. «Речь о том, чтобы освободиться от старых лиц и привлечь в парламент новые силы, молодежь. Сделать так, чтобы в парламенте появились яркие молодые люди, представители женского и мужского пола с приятной внешностью до 35 лет», - сказал Г.Егиазарян.
Что касается предвыборного списка АНК, то Г.Егиазарян отметил, что список Конгресса будет несколько иным: «Мы сами будем решать, кто войдет в список. Он будет составлен самым демократичным образом с учетом пройденного за 4 года пути».
Представитель РПА Лерник Алексанян в свою очередь, отметил, что вне зависимости от того, окажется он в будущем Национальном собрании страны или нет, но следующий парламент будет более «здоровым, деловым, в нем будут люди, которые занимаются законодательной деятельностью». Обратившись к спискам РПА, депутат отметил, что они претерпели значительные изменения. При этом Л.Алексанян подчеркнул, что председатель РПА, президент Армении Серж Саргсян, составляя список, «учитывает общественное мнение, мнения членов партии, и в этом заключается преимущество РПА».
В ходе встречи Л.Алексанян и Г.Егиазарян обратились также к вчерашнему заявлению координатора «Армянского национального конгресса» Левона Зурабяна в адрес представителей Республиканской партии. Комментируя высказывание Л.Зурабяна, представитель РПА отметил: «Это вполне обыкновенное явление: перед выборами, естественно, должны звучать более резкие заявления. Не удивлен и не разгневан. Это популизм предвыборного периода. Ангелы и демоны есть повсюду – и во власти, и в оппозиции. Это неправильный подход, нельзя без фактов давать подобные характеристики».
Представитель АНК Гурген Егиазарян отпарировал на эти слова: «В заявлении речь не идет об отдельных личностях и не относится к тем членам Республиканской партии, которые являются приличными гражданами. Речь идет о партии. Ведь сегодня заявляют, что более 30% населения страны бедные, а 15% – крайне бедные. В результате чего в маленькой Армении 30% населения оказались за чертой бедности?».
По словам Г. Егиазаряна, «АНК обязательно будет участвовать в выборах ради спасения этой бедной массы». «Мы пойдем на крайние меры, поднимем народ и поведем его к смене власти», - сказал Г.Егиазарян.