ՀԱՊԿ ԱԱՀՈՒ զորավարժություններ` սեպտեմբերի 3-ից 8-ը Հայաստանում
«ՀԱՊԿ կառավարման մարմինների և Հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի ու միջոցների կազմավորման օպերատիվ և մարտական պատրաստության համատեղ միջոցառումների 2012թ. ծրագրի» համաձայն 2012թ. սեպտեմբերի 3-ից 8-ը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կանցկացվեն ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի /ԱԱՀՈՒ/ «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժությունները:
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ` «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունների թեման է «ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կիրառումը Կովկասյան տարածաշրջանում ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի մասնակցությամբ»:
Զորավարժությունների նախապատրաստման և անցկացման ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարը: Զորավարժությունների ղեկավարման շտաբի կազմը որոշում է հայկական կողմը` ՀԱՊԿ Միավորված շտաբի համակարգմամբ` ներառելով ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների պաշտպանության նախարարությունների, շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների, ԱԱՀՈՒ ազգային զորակազմերի հրամանատարության, ՀԱՊԿ անդամ յուրաքանչյուր պետությունից ներգրավվող զորքերի /ուժերի/ ներկայացուցիչներին:
Զորավարժությունների մտահղացման հիմքերի, մասնակիցների կազմի, զորավարժություններում ներգրավվող զորքեր /ուժերի/ և միջոցների, ղեկավարման կազմակերպման համաձայնեցման և զորավարժությունների ծրագրի լրամշակման նպատակով 2012թ. փետրվարի 28-ից մարտի 1-ը Երևանում կկայանան զորավարժությունների առաջին շտաբային բանակցությունները` ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների պատվիրակությունների, ՀԱՊԿ քարտուղարության և Միացյալ Շտաբի, ՀՀ շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների մասնակցությամբ:

Совместные учения КСОР ОДКБ пройдут в Армении с 3 по 8 сентября
Совместные учения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ «Взаимодействие-2012» пройдут на территории Армении с 3 по 8 сентября, сообщает пресс-служба министерства обороны республики.
Учения будут проходить в соответствии с «Планом совместных мероприятий оперативной и боевой подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ на 2012г».
Темой учения является «Применение сил и средств системы коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности в Кавказском регионе коллективной безопасности с участием Коллективных сил оперативного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности».
Общее командование при подготовке и проведении учений осуществляется министром обороны Армении. Состав штаба командования определяется армянской стороной при координации с Объединенным штабом ОДКБ, включая представителей министерств обороны, заинтересованных министерств и ведомств государств-членов ОДКБ, командования национальных контингентов КСОР, представителей войск (сил) каждого государства-члена ОДКБ.
С целью согласования концепта учений, состава участников, сил и средств, привлекаемых войск (сил), организации руководства учениями, доработки плана подготовки в период с 28 февраля по 1 марта 2012г. в Ереване состоятся первые штабные переговоры с участием делегаций государств-членов ОДКБ, Секретариата и Объединенного штаба ОДКБ, заинтересованных министерств и ведомств Армении, которые пройдут в административном комплексе министерства обороны.