Կանխվել է Պուտինի դեմ ծրագրվող մահափորձը
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունները կանխել են Ռուսաստանի նախագահի թեկնածու Վլադիմիր Պուտինի դեմ ծրագրվող մահափորձը, այսօր առավոտյան հաղորդել է «Առաջին ալիքը»: Այդ տեղեկությունը հաստատել է նաև ՌԴ վարչապետի մամլո խոսնակ Դիմիտրի Պեսկովը:
«Տեղեկությունը հաստատում եմ, բայց դեռ չեմ մեկնաբանում», -ասել է Պեսկովը, փոխանցում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Հեռուստաընկերության տվյալներով, ավազակները, որոնց նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարված եղել, հայտնաբերվել են: Նրանց ցուցմունքներից պարզ է դարձել, որ հանցավոր ծրագիրը նրանք կյանքի էին կոչելու Մոսկվայում, մարտի 4-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններից անմիջապես հետո:
Ծրագրվող հարձակմանը մասնակից են եղել նաև Ռուսաստանի քաղաքացիներ: Հանցավոր խմբին կանխելու նպատակով օպերատիվ միջոցառումներն իրականացվել են փետրվարի 4-ին: Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունների տվյալով, այդ ժամանակ հայտնաբերվել է Չեչնիայի քաղաքացի Ադամ Օսմաևը:

Russian and Ukrainian special services have arrested a group of suspects over an alleged plot to assassinate Prime Minister Vladimir Putin, Russia's state television reported Monday.
The Channel One said the suspects, linked to a Chechen rebel leader, were preparing to kill Putin in Moscow immediately after next Sunday's presidential vote, in which he is all but certain to reclaim the presidency, the ABC reports.
The station said the suspects had been arrested in Ukraine's Black Sea port city of Odessa following an accidental explosion that occurred on Jan. 4 while they were trying to manufacture explosives at a rented apartment, the source says.
Putin's spokesman Dmitry Peskov confirmed the report to the ITAR-Tass news agency, but refused to make any further comment.