Սիրիայում սահմանադրական հանրաքվեն կայացել է
Սիրիայում նոր սահմանադրության ընդունման հանրաքվեն կայացել է: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի տեղեկատվության նախարարության ներկայացուցիչը:
Նա նշել է, որ հանրաքվեն կայացել է, Սիրիայի ժողովուրդը շատ ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերել հանրաքվեին:
Ըստ նրա, Դամասկոսում չի գրանցվել հասարակական կարգի խախտման ոչ մի դեպք:
Նոր սահմանադրությունը չեղյալ է հայտարարում «ԲԱԱՍ» կուսակցության իշխանության մենաշնորհը և ընդունվում է բազմակուսակցական համակարգ և կուսակցությունների հավասարության սկզբունքը:
Նոր սահմանադրության համաձայն Սիրիան հռչակվում է ժողովրդավարական պետություն: Այդ մասին հաղորդում է ռոսբալտ.ռու(rosbalt.ru) կայքը:

Syrians voted in a referendum on a new constitution
Syrians voted in a referendum on a new constitution that pledges to introduce political pluralism after almost a year of violence between pro-reform protesters and the forces of President Bashar al-Assad, the Los Angeles Times reports.
The new constitution calls for a multi-party parliamentary election within three months.
The opposition boycotted the vote, calling it a farce and demanding President Bashar al-Assad stand down.
Assad's opponents label the vote a stalling tactic, and a White House spokesman has dismissed the balloting as "laughable."
On Sunday, Secretary of State Hillary Rodham Clinton told the BCC that there was "every possibility of a civil war" in Syria and warned that foreign intervention probably would speed it up.