Փակվել է «Մոզրով»-ի քարանձավի մուտքը
Մարտի 12-13-ին ինտերնետային կայքերով ու ԶԼՄ-ներով տեղեկատվություն տարածվեց, թե փլուզվել է «Մոզրով»-ի քարանձավը։ Մասնագիտական խումբն Արփի համայնքում հաշվառված քարանձավի տարածքում հաջորդող օրերին ուսումնասիրություն կատարեց՝ արձանագրվելով, որ քարանձավը չի փլուզվել, սակայն, անդունդի մուտքի հատվածի կամարի եզրից քարեր են թափվել՝ առաջացնելով հատակի սողք: Մասնագետներն արձանագրեցին նաև, որ վնասված չէ քարանձավի հիմնական ծավալը ու քարայրի ամբողջությանը վտանգ չի սպառնում: Սակայն, երկրաբանական ու կլիմայական ազդեցությամբ պայմանավորված խիստ վթարավտանգ է դարձել քարանձավի մուտքի հատվածը։
Նկատի ունենալով մասնագետների երզրակացությունն ու հանգամանքը, որ քարանձավ հաճախ մուտք են գործում նաև շարքային քաղաքացիներ, էքստրեմալ տուրիզմի սիրահարներ, ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը որոշում կայացրեց քարանձավի մուտքը փակել՝ կանխելու և բացառելու հնարավոր դժբախտ պատահարները։
Մարտի 22-ին «Պատմշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը կազմակերպել է քարանձավի մուտքի փակման աշխատանքների իրականացումը։ Ամրացվել և եռակցվել են են մուտքը փակող մետղայա թիթեղներն ու բաց հատվածները, որից հետո դրանք ծածկվել են հողի հաստ շերտով։
Այս մասին տեղեկացնում են «Պատմշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի լրատվական ծառայությունից:

Закрыт вход в Мозровскую пещеру
Руководство Государственной некоммерческой организации «Служба защиты культурно-исторических заповедников-музеев и исторической среды» приняло решение закрыть вход в Мозровскую пещеру в целях пресечения и исключения возможных несчастных случаев. Об этом сообщает пресс-служба ГНКО «Служба защиты культурно-исторических заповедников-музеев и исторической среды».
Напомним, что 12-13 марта СМИ распространили информацию о том, что в Мозровской пещере произошло обрушение. В 20 м от первого входа в пещеру обвалилось 50-70 куб. метров земли, что частично перекрыло второй вход. Жертв и пострадавших не было.
Сразу после этого группа специалистов провела исследования на территории пещеры, которая взята на учет в общине Арпи, и констатировала, что пещера не разрушена, однако от края свода у входа отвалились камни, образовав сползание пола пещеры.
Специалисты также констатировали, что основной объем пещеры не пострадал и ее целостности не угрожает опасность. Однако вследствие геологического и климатического влияния входить в пещеру стало крайне опасным.
Учитывая заключение экспертов и то обстоятельство, что туда часто заходят рядовые граждане и любители экстремального туризма, руководство службы приняло решение закрыть вход в пещеру.
Работы по закрытию входа в пещеру были организованы 22 марта Службой защиты культурно-исторических заповедников-музеев и исторической среды.