Թուրքիան իրականացնում է ծավալապաշտական քաղաքականություն
«ՌԴ-ում կազմակերպված «Թուրքական գործոնը Մերձավոր Արևելքում և հետխորհրդային տարածքում» թեմայով կլոր սեղանը շատ կարևոր էր և հնարավորություն էր ընձեռնվել միջոցառման շրջանակներում վերլուծել իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով ՌԴ-ում կազմակերպված վերոնշյալ թեմայով կլոր սեղանին` ասաց ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, միջոցառման մասնակից Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Կլոր սեղանի ընթացքում ներկայացվել են 12 զեկույցներ, այդ թվում Ռուբեն Սաֆրաստյանի զեկույցը:
Ռ. Սաֆրաստյանը նշեց, որ այդ գիտաժողովն առաջինն էր և այն խնդիրները, որոնք նախանշվեցին գիտաժողովի ընթացքում, հետագայում ավելի խորը կուսումնասիրվեն, հատկապես թուրքական գործոնի դերին և այն գործընացներին, որոնք այժմ տեղի են ունենում Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում և ըստ Սաֆրաստյանի ՌԴ-ի իրենց գործընկերների հետ համագործակցությունը հետագայում ևս շարունակվելու է:
Բանախոսը նշեց, որ իր զեկույցը վերաբերվում է հենց կոնկրետ թուրքական գործոնին և նշվել է, որ Թուրքիան 3 անգամ ներխուժումներ է կազմակերպել Հարավային Կովկասում և, ըստ Սաֆրաստյանի, այս պահին տեղի է ունենում թուրքական խաղաղ էքսպանսիան թե’ ՌԴ-ում, թե’ հետխորհրդային այլ տարածքներում, Ուկրաինայի Ղրիմի թերակզում և այլ տարածաշրջաններում:
Նրա խոսքերով, Թուրքիան իր էքսպանիան իրականացնում է տարբեր գաղտնի կազմակերպությունների, իսլամիստական կազմակերպությունների, հատուկ ծառայությունների կողմից:Սաֆրաստյանը անդրադարձ կատարեց մի մասնավոր դեպքի`ՌԴ Թաթարստանի Հանրապետությունում թուրքերը ակտիվ աշխատանք են տարել և վերջերս միայն հաջողվեց կանխել այդ թուրքական գործոնի հզորացումը տվյալ տարածաշրջանում:
Թուրքագետը նշեց, որ Թուրքիան իր ազդեցությունն ամրապնդում է պանթուրքական, պանիսլամիստական կոչերի, քաղաքականության լույսի ներքո. «Պետք է լավ ուսումնասիրել թուրքական գործոնը և ակտիվ դիվանագիտությամբ փորձել այդ գործոնի ամրապնդման կանխարգելման մեթոդներ մշակել»:
Ըստ նրա, Թուրքիայի գործողությունները և այսօրվա քայլերը Սիրիայի նկատմամբ և թուրքերի կողմից Սիրիայում հնարավոր միջամտության սպառնալիքը վտանգ է ներկայացնում տեղի հայ համայնքին, նրա անվտանգությանը:

Р.Сафрастян: Турция осуществляет экспансионистскую политику
Организованный Институтом стратегических исследований РФ круглый стол на тему «Турецкий фактор в странах СНГ и на Ближнем Востоке» предоставил возможность для обсуждений и анализа ситуации на Ближнем Востоке, сообщил сегодня журналистам директор Института востоковедения НАН Армении, тюрколог Рубен Сафрастян.
Как отметил Р.Сафрастян, эта конференция была первой и предопределенные в ходе обсуждений вопросы станут в дальнейшем предметом более глубокого изучения, в частности роль турецкого фактора и его угрозы. На мероприятии были представлены десятки докладов, которые показывают, как турецкий фактор действует на внутриполитическую жизнь ряда стран, в том числе и Азербайджана и Грузии.
«С уверенностью можно сказать, что после этой конференции активизация работ в данном направлении будет очевидной», - сказал он.
Р.Сафрастян сообщил, что в своем докладе он обратился к конкретным турецким факторам, в частности, организации Турцией трех вторжений на Южном Кавказе. По словам тюрколога, в настоящий момент происходит мирная турецкая экспансия как в России, так и на постсоветской территории, в Украине, на Крымском полуострове и других регионах.
Р.Сафрастян отметил, что Турция осуществляет эту экспансию посредством различных секретных организаций, специальных служб. В качестве примера он обратился к частному случаю в Республике Татарстан РФ, где турки вели активную работу, и лишь недавно удалось пресечь усиление турецкого фактора в данном регионе.
«Необходимо хорошо изучить турецкий фактор и попытаться разработать методы предотвращения возможности усиления этого фактора», - отметил Р.Сафрастян.
По его словам, сегодняшние действия и шаги Турции в отношении Сирии, угроза возможного вмешательства Турции в сирийские развития, представляют опасность для местной армянской общины и ее безопасности.