«Մեծ ութնյակի» երկրների ԱԳ նախարարները կոչով դիմել են ԿԺԴՀ-ին
«Մեծ ութնյակի» երկրների ԱԳ նախարարները Հյուսիսային Կորեայի իշխանություններին կոչ են արել հրաժարվել բալիստիկ հրթիռի արձակումից ու կատարել միջազգային պարտավորությունները:
BBC-ն գրում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հայտարարել է, որ նախարարներն անհանգստացած են այն փաստով, որ ԿԺԴՀ-ն շարունակում է հրթիռի բաց թողնման նախապատրաստությունները:
Քլինթոնն ընդգծել է, որ դա խախտում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի դրույթները և ԿԺԴՀ-ի միջազգային պարտավորությունները: Արտգործնախարարները Հյուսիսային Կորեայի իշխանություններին կոչ են արել հարգել իրենց կնքած համաձայնագրերը՝ զերծ մնալով սադրանքներից:

G8 Foreign Ministers calls on DPRK
Foreign ministers from the Group of Eight countries condemned the launch of a long-range rocket by North Korea (DPRK) on Friday, saying the action violated U.N. Security Council resolutions.
"Sharing the view that the launch undermines regional peace and stability, we call on the DPRK to abstain from further launches using ballistic missile technology or other actions which aggravate the situation on the Korean Peninsula," the G8 ministers said in a statement following a meeting in Washington.
"We are ready to consider, with others, taking measures responding to all activities of the DPRK that violate UN Security Council Resolutions, and calling for appropriate response by the United Nations Security Council."