Սերժ Սարգսյանն այցելեց «Գետափ»-ի գինու գործարան
Շարունակվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային այցը Վայոց Ձորի մարզ: Այցի շրջանակներում Հանրապետության ղեկավարն այցելեց «Գետափ»-ի գինու գործարան:
1938թ.-ին հիմնադրված գործարանը 2004թ.-ին գրանցվել է որպես ՍՊԸ և զբաղեցնում է 5 հա արտադրական տարածք, որտեղ տեղակայված են խաղողի ընդունման և վերամշակման 4 հոսքագիծ` 8000 տոննա խաղող ընդունելու և վերամշակելու կարողությամբ, գինիների հնեցման արտադրամաս 80.000 դեկալիտր կարողությամբ, ինչպես նաև սառնարանային արտադրամաս, պահեստային և այլ տնտեսություններ:
Հիմնական արտադրատեսակներն են Արենի կարմիր, «Գետափ Վերնաշեն» կարմիր և «Խարջի» սպիտակ գինիները:
Ընկերության կողմից մինչ օրս շուրջ 400 միլիոն դրամ է ներդրվել սեփական խաղողի այգիների հիմնադրման և մշակման համար:

Президент Армении С.Саргсян побывал на винном заводе «Гетап»
Президент Армении Серж Саргсян в рамках рабочего визита в область Вайоц Дзор посетил сегодня винный завод «Гетап» компании «Веди Алко». Глава государства ознакомился с производственными мощностями завода, условиями и программами развития.
Основанное в 1938 году предприятие было зарегистрировано в 2004 году как ООО и занимает производственную территорию в 5 гектаров. Здесь размещаются 4 линии приема и переработки винограда производственной мощностью 8000 тонн, цех выдержки вина, мощностью 80.000 декалитров, а также холодильный цех, склады и т.д.
Основными видами продукции являются сухие и полусладкие красные и белые вина: «Арени», «Вернашен» и «Харджи». Компания осуществила для создания и обработки собственных виноградников инвестиций на 400 млн. драмов. В настоящее время компания имеет виноградники на 80 гектарах и плодовые сады на примерно 50 гектарах.