«Այս ընտրարշավը քաղաքական համակարգի հասունության ապացույցն է»
«ՀՀԿ-ն քննադատությունից չի վախենում և պատրաստ է այն լսել»,-այսօր Եղեգնաձորում ելույթ ունենալով ընտրողների առջև` ասաց ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը: «Ամբողջ կյանքիս ընթացքում ես չեմ խուսափել ինձ հասանելիք պատասխանատվության բաժնից: Ավելին, մշտապես ուրիշի ակնկալածից ավելին եմ ստանձնել և արել, արել եմ, որպեսզի ծրագրերս իրականություն դառնան»,-ընդգծեց Ս. Սարգսյանը:
ՀՀԿ առաջնորդը նշեց, որ ինքն անձամբ է ղեկավարում այս ընտրարշավը և դա անում է լրջագույն պատասխանատվությամբ: Ս. Սարգսյանը ասաց, որ ինքը այստեղից ուզում է պատասխանել այն չարակամներին, որոնք փորձում են ասել, որ ՀՀԿ-ից այլ կարող ուժեր չկան և որ նախագահը մենակ է իրականացնում քարազորշավը.«դա իրականությանը չի համապատասխանում»:
ՀՀԿ-ն իր քարոզարշավն իրականացնում է` ընդգրկելով հազարավոր մարդկանց, որոնք գյուղերում և քաղաքներում իրենց պատկերացումներն են ներկայացնում: ՀՀԿ առաջնորդը ասաց, որ բնականաբար, ինքն է կիզակետում, որովհետև ինքն է այդ կուսակցության առաջնորդը և շատ մարդկանց համար անհասկանալի կլինի, թե ինչու կուսակցության համար շատ կարևոր պահի ինքը քաշվում է երկրորդ պլան: «Երբեք ես այդպիսի պատասխանատվությունից չեմ խուսափել, չեմ խուսափում և չեմ խուսափելու»,-նշեց Ս. Սարգսյանը:
ՀՀԿ առաջնորդը ասաց, որ իրենք բազմիցս դիմել են համագործակցության առաջարկներով քաղաքական բոլոր ուժերին, որոշ դեպքերում հաջողություններ են գրանցել և ստեղծել լուրջ, ժամանակի քննությունը բռնող ձևաչափեր.«Մենք գտնում ենք, որ համագործակցությունը հակասությունից շատ ավելի լավ է և դա արդյունավետ աշխատելաոճ է»:
Ըստ Ս. Սարգսյանի, ՀՀԿ-ն ծանրակշիռ քաղաքական ուժ է, իրեն նեղացկոտություն թույլ չի տալիս.«Այսօր կայացել է Հայաստանի քաղաքական համակարգը և այս ընտրարշավը մեր քաղաքական համակարգի հասունության լավագույն ապացույցն է»:

С.Саргсян: Эта кампания говорит о зрелости политической системы
«Республиканская партия Армении не боится критики и готова выслушать ее», - заявил сегодня на встрече с избирателями в городе Ехегнадзор президент Армении, председатель РПА Серж Саргсян.
«На протяжении всей своей жизни я не уклонялся от возложенной на меня ответственности. Более того, я всегда брал на себя и осуществлял большее, чем ожидалось, чтобы мои программы становились реальностью», - отметил Серж Саргсян.
Президент подчеркнул, что лично руководит этой избирательной кампанией и делает это с большой ответственностью. По словам лидера РПА, ему хотелось бы ответить недоброжелателям, которые пытаются сказать, что нет более мощных сил, чем РПА, и президент в одиночку проводит предвыборную кампанию, что «это не соответствуют действительности».
РПА проводит свою агитационную кампанию, вовлекая тысячи людей, которые озвучивают свои представления в селах и городах. Лидер РПА отметил, что, естественно, он находится в центре кампании, так как является председателем партии. По словам Сержа Саргсяна, для многих кажется непонятным то, почему в важные для партии минуты он отодвигается на второй план. «Я никогда не уклонялся, не уклоняюсь, и не буду уклоняться от ответственности», - заявил глава государства.
Председатель РПА добавил, что они неоднократно обращались к политическим силам с предложениями сотрудничества и в ряде случаев добивались успехов, создавая серьезные и выдерживающие испытание времени форматы. «Мы считаем, что сотрудничество намного лучше, чем противоречия и это эффективный стиль работы», - сказал Серж Саргсян.
Как отметил президент, РПА является весомой политической силой и не позволяет себе обижаться. На сегодняшний день, по словам главы государства, политическая система Армении состоялась, а эта избирательная кампания является лучшим доказательством зрелости этой системы.