ԿԸՀ-ն ինքնաբացարկի ցուցակներ չի հրապարակել
Aysor.am-ի թղթակիցը փոխանցում է, որ ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը հավաքված լրագրողներին տեղեկացրել է, որ նիստ նախատեսված չէր. «Օրենքով՝ ինքնաբացարկների համար դիմում ներկայացնելու օրվա և ժամի սահմանափակում չկա։ Ուղղակի ԿԸՀ-ն հորդորել էր, որպեսզի դիմումները ներկայացվեն մինչև մայիսի 25-ը ժամը 18-ը, որ մինչև խորհրդարանի առաջին նիստը ԿԸՀ-ն արձանագրոիթյուն կազմի այդ մասին»,- ասաց նա։
Հ. Հարությունյանը տեղեկացրեց նաև, որ ԿԸՀ-ն ինքնաբացարկ ներկայացրած անձանց որևէ ցուցակ չի հրապարակել. «ԿԸՀ-ն ցուցակներն անուն առ անուն կհրապարակի միայն արձանագրություն կազմելուց հետո», - ընդգծեց Հ. Հարությունյանը։
Այս պահի դրությամբ ԿԸՀ ինքնաբացարկի 67 դիմում ներկայացրել է ՀՀԿ-ն, 28 դիմում` ԲՀԿ-ն. 3 դիմում՝ ՕԵԿ-ը, 2-ական դիմում` ՀՅԴ-ն ու ՀԱԿ-ը, և 1 դիմում՝ «Ժառանգությունը»։

ЦИК Армении опубликует списки самоотводов после заседания
Сегодня заседание Центральной избирательной комиссии Армении не предусмотрено, сообщила корреспонденту Aysor.am пресс-секретарь ЦИК Эрмине Арутюнян.
«По закону не предусматривается ограничений в связи с датой и временем представления заявлений о самоотводе. Просто ЦИК призвал представить заявления до 18:00 25 мая, чтобы до первого заседания Национального Собрания составить протокол об этом», - сказала Э.Арутюнян.
Она также сообщила, что ЦИК не публиковала какого-либо списка лиц, представивших заявления о самоотводе. «ЦИК опубликует поименные списки только после составления протокола», - подчеркнула Э.Арутюнян.
На данный момент в ЦИК Армении представили заявления о самоотводе 67 членов пропорционального списка Республиканской партии Армении (РПА), 28 членов партии «Процветающая Армения». Три заявления о самоотводе представила партия «Оринац еркир», «Армянский национальный конгресс» и АРФ «Дашнакцутюн» – по 2 заявления и партия «Наследие» – 1 заявление.