Դավիթ Հարությունյան. ԵԽԽՎ զեկույցը լի է մանիպուլյացիաներով
Մայիսի 25-ին Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում տեղի է ունեցել Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի Մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որտեղ ներկայացվել է մայիսի 6-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության զեկույցը՝ առաքելության ղեկավար բարոնուհի Էմմա Նիքըլսընի (Emma Nicholson, ALDE) գլխավորությամբ:
13 էջանոց զեկույցը, որը պարունակում է քաղաքական, իրավական գնահատականներ ընտրությունների կազմակերպման վերաբերյալ՝ թեկնածուների գրանցումից մինչև մամուլի ազատության միջավայր, հարուցել է ՀՀ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանի «զարմանքը և տարակուսանքը»՝ ներկայացված գնահատականների վերաբերյալ:
Մասնավորապես, արձագանքելով զեկույցում արձանագրված «ընտրացուցակների վերաբերյալ անճշտությունների» մասին պնդումներին, Դ.Հարությունյանը ընդգծել է. «...Հայաստանն ընտրողների ճշգրիտ ցուցակներ կազմելու գործում նշանակալի հաջողություններ է արձանագրել` հետևելով Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկություններին: Զեկույցի բոլոր մեղադրանքները մակերեսային են, և անտեսում են հայաստանյան իշխանությունների ցանկացած ողջամիտ բացատրություն»:
Հայկական ներքաղաքական դաշտում տարատեսակ մեկնաբանությունների առիթ դարձած և ԵԽԽՎ զեկույցի հեղինակին «անակնկալի բերած»՝ նոր անձնագրերի մեծ թվի մասին հիշատակմանը՝ Դ.Հարությունյանը տվել է հետաքրքիր մեկնաբանություն. «2011-2012թթ ընթացքում տրված անձնագրերի մեծ թիվը … պարզապես բացատրվում է այն փաստով, որ Հայաստանը սկսել է տրամադրել ազգային անձնագրեր երկու տասնամյակ առաջ` 1992 թվականից` 10 տարի ժամկետով», և բնական է, որ 2011-2012թթ հին անձնագրերը պետք է փոխարինվեն նորերով:
Հղում անելով 1990-94թթ ծնելիության և մահացության ցուցանիշերի տարբերությանը, Դ.Հարությունյանը նաև մեկնաբանել է ընտրողների թվի աճը, ասելով, որ այդ թվերի ծնելության ցուցանիշը «գերազանցում է մահացության ցուցանիշը մոտավորապես 270 հազարով», ուստի 2012-ին այդ քաղաքացիները առաջին անգամ ստացել են ընտրության իրավունք եւ համալրել ընտրազանգվածը:
«Այս կողմնակալ և անարդար զեկույցի վնասելու ազդեցությունը նվազեցնելու համար ես լիազորված եմ պաշտոնապես հրավիրել ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ին իրականացնել հետընտրական առաքելություն` ընտրողների ցուցակների անճշտությունները վերստուգելու համար», - ԵԽԽՎ ամբիոնում հայտարարել է Դ.Հարությունյանը:
«Զեկույցը լի է մանիպուլյացիաներով», ասել է Դ.Հարությունյանը՝ բերելով մի քանի օրինակներ, ինչպես նաև համեմատելով ներկայացված զեկույցը մեկ այլ եվրոպական գնահատականի՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցի հետ: «ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելությունը պետք է ուսումնասիրի և զեկույց հրապարակի ինքնուրույնաբար... այն պետք է հիմնված լինի միայն իրական, ուղղակի ուսումնասիրությունների վրա, այլ ոչ թե`խոսք ու զրույցի», - առաջարկել է ՀՀ պատվիրակության ղեկավարը:

Д.Арутюнян: Доклад миссии наблюдателей ПАСЕ полон манипуляций
Сегодня в столице Албании Тиране состоялось очередное заседание постоянной комиссии Парламентской ассамблеи Совета Европы, на котором был представлен доклад наблюдательской миссии ПАСЕ по состоявшимся 6 мая в Армении парламентским выборам, во главе с руководителем миссии баронессой Эммой Николсон (Emma Nicholson, ALDE).
Содержащий политические и правовые оценки 13-страничный доклад об уровне организации выборов в Армении, начиная с процессов регистрации кандидатов и заканчивая атмосферой свободы прессы, «вызвал удивление и недоумение» руководителя армянской делегации в ПАСЕ, депутата парламента Армении Давида Арутюняна в связи с представленными оценками.
В частности, отвечая на зафиксированные в докладе утверждения о «неточностях в избирательных списках», Давид Арутюнян подчеркнул: «…Армения добилась значительных успехов в вопросе составления точных списков избирателей, следуя предложениям Венецианской комиссии и Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ. Все представленные в докладе обвинения поверхностны и игнорируют любые разумные объяснения властей Армении».
Ставшее поводом для различных комментариев на внутриполитическом поле Армении и «неожиданностью» для автора доклада ПАСЕ упоминание о большом количестве новых паспортов, Давид Арутюнян прокомментировал следующим образом: «Большое количество паспортов, выданных в течение 2011-2012гг. … просто объясняется тем фактом, что Армения начала выдавать национальные паспорта два десятилетия назад, с 1992 года на срок 10 лет. И естественно, что в 2011-2012гг. старые паспорта должны быть заменены новыми».
Ссылаясь на разницу показателей рождаемости и смертности в 1990-1994гг., Д.Арутюнян прокомментировал также увеличение числа избирателей, отметив, что «показатель рождаемости в эти годы превышает показатель смертности приблизительно на 270 тысяч», посему в 2012г. эти граждане впервые получили право участвовать в выборах и пополнить электорат.
«Для уменьшения вредного воздействия этого пристрастного и несправедливого доклада я уполномочен официально пригласить БДИПЧ ОБСЕ осуществить поствыборную миссию с целью перепроверки неточностей в списках избирателей», - заявил с трибуны ПАСЕ Д.Арутюнян.
Глава армянской делегации также отметил, что «доклад полон манипуляций», привел ряд примеров и сравнил представленный доклад с еще одной европейской оценкой – докладом БДИПЧ/ОБСЕ.
«Наблюдательская миссия ПАСЕ должна изучать и публиковать доклад самостоятельно… Доклад должен быть основан исключительно на реальных, непосредственных исследованиях, а не на словах и беседах», - предложил Д. Арутюнян.