Հմայակ Հովհաննիսյանը` ինքնաբացարկի պատճառների մասին
Հայաստանի քաղաքագետների միության նախագահ, ԲՀԿ համամասնական ցուցակի 9-րդ հորիզոնականը զբաղեցրած Հմայակ Հովհաննիսյանը հայտարարություն է տարածել, որում մանրամասնում է ինքնաբացարկ ներկայացնելու իր պատճառները.
«Ակտիվորեն մասնակցելով 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին, կազմակերպելով հանրային վերահսկողության միասնական ընտրական շտաբի գործունեությունը, ես ձեր արդար քվեով ընտրվել եմ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր:
Քաղաքակիրթ աշխարհում ընդունված ժողովրդավարական չափանիշներով պարտավոր էի տեղ զբաղեցնել հայոց խորհրդարանում:
Սակայն մեր իրականության մեջ գործում են այլ՝ ռուսական «մալինային» բնորոշ չափանիշներ: Ընտրություններից հետո կատարվող հաշվարկները ցույց են տալիս, որ «ձայներ բերածները» ոչ թե հրապարակային քաղաքական գործիչներն են, այլ պարկերով փողեր բաժանած «ընտրյալները»:
Ձեր խոնարհ ծառան ոչ մի դրամական ներդրում չի արել ընտրությունների ընթացքում և «ճշտով» չէր լինի, եթե տեղ զբաղեցներ խորհրդարանում, որի անցյալի և ապագայի խոսնակը անկեղծորեն համարում է, թե քաղաքական գործիչ լինելը շատ ավելի հեշտ գործ է, քան բիզնեսով զբաղվելը:
Եթե ես այնքան ապաշնորհ եմ գտնվել, որ առ այսօր ոչ մի բիզնես չունեմ, ապա պարտավոր էի տեղս զիջել ընդունակներին և շնորհալիներին:
Ես գիտակցում եմ, որ գոնե իմ ընտրողները համաձայն չեն այս մոտեցուներին, սակայն մերօրյա Հայաստանում այդպիսին են խաղի չգրված, բայց անշեղորեն գործող կանոնները: Ուստի, գիտակցելով ձեր առջև պատասխանատվությունս, իմ մարդկային էությամբ խորթ լինելով դասալքությանը, այդուհանդերձ, ստիպված էի հրաժարվել պատգամավորական մանդատից և հայտարարել ինքնաբացարկ:
Ընդունեք իմ խորին շնորհակալությունը ձեր ծանրակշիռ վստահության համար:
Կփորձեմ այդ վստահությունը արդարացնել` աշխատելով ձեզ հետ կողք կողքի, ուս ուսի տված»,-ասված է հայտարարության մեջ:

Амаяк Ованнисян представил причины своего самоотвода
Председатель Союза политологов Армении Амаяк Ованнисян, прошедший в парламент по пропорциональному списку партии «Процветающая Армения», распространил сегодня заявление, в котором в частности представил причины самоотводы.
«Активно участвуя в парламентских выборах 2012 года, организовав деятельность единого штаба по контролю за выборами, я, благодаря вашим голосам, был избран депутатом Национального Собрания.
Согласно принятым в цивилизованном мире демократическим стандартам я был обязан занять место в армянском парламенте.
Однако в нашей действительности действуют критерии, присущие российской «бандитской малине». Подсчеты голосов после выборов свидетельствуют о том, что голоса достаются не публичным политическим деятелям, а раздающим мешками деньги «избранным».
Ваш покорный слуга не делал никаких денежных вложений во время выборов, и было бы «не по понятиям», если бы занял место в парламенте, предыдущий и будущий спикер которого честно считает, что легче быть политическим деятелем, чем заниматься бизнесом.
Если я настолько бездарен, что по сей день не владею ни одним бизнесом, то обязан уступить свое место одаренным и способным», - говорится в заявлении А.Ованнисяна.
А.Ованнисян отметил, что осознает, что его избиратели не согласны с этими подходами, «однако в современной Армении таковы неписаные, но неуклонно действующие правила игры».
«Посему, осознавая свою ответственность перед вами, и как человек, не приемлющий по своей натуре дезертирство, тем не менее, был вынужден отказаться от депутатского мандата и объявить о самоотводе. Примите мою глубокую благодарность за ваше доверие. Попытаюсь оправдать это доверие, работая рядом с вами бок обок, плечом к плечу», - отмечается в заявлении главы Союза политологов Армении.