Քննարկման մասնակիցները սատարում են ԼՂՀ դիրքորոշմանը
Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների ինստիտուտը, նրա տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինի ղեկավարությամբ, անցկացրել է կլոր-սեղան` «Կովկասին ուղղված ներքին և արտաքին սպասնալիքները Մերձավոր և Միջին Արևելքում առկա ճգնաժամի պայմաններում» թեմայով, որին մասնակցել են տարածաշրջանի ռուս առաջատար փորձագետներ, Լեռնային Ղարաբաղի, Իրանի, Ադրբեջանի, Աբխազիայի դեսպանությունների ներկայացուցիչներ:
Կլոր-սեղանի աշխատանքին ԼՂՀ կողմից մասնակցել են ՌԴ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչության աշխատակիցներ Ռուբեն Զարգարյանը և Արսեն Մելիք-Շահնազարովը: Իր ելույթում Ռուբեն Զարգարյանը վերլուծության է ենթարկել Թուրքիայի կողմից նկատվող սպառնալիքները և նրա սադրած հակամարտությունները տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ, Ադրբեջանի տարածքային նկրտումները իր բոլոր հարևանների նկատմամբ և Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի ժխտումը: Զեկուցողը հիմնավորել է ԼՂՀ դերն ու նշանակությունը Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման գործում, մերկացվել` Բաքվի վարչախմբի հակաիրավական փորձերը` կասկածի տակ դնելու ԼՂՀ ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը: Ընդգծվել է, որ ԼՂՀ վերջնական ճանաչման ձգձգումը լրջորեն բարդացնում է միջպետական հարաբերությունները, արձանագրվել է, որ միջազգային իրավունքը հրամայաբար պահանջում է ճանաչել ԼՂՀ-ն: Ռուբեն Զարգարյանը ներկայացրել է ԼՂՀ դիրքորոշումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության միջազգային-իրավական կարգավորման վերաբերյալ, ինչն ակտիվորեն պաշտպանել են  բոլոր մասնակիցները:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապեստության գոյության ժխտման` Ադրբեջանի դեսպանության քարոզչական փորձերը մերկացվել են համաժողովի բազմաթիվ մասնակիցների կողմից, ովքեր իրենց ելույթներում ընդգծել են, որ Հարավային Կովկասում կան միջազգային իրավունքի վեց սուբյեկտներ, իսկ ԼՂՀ-ն տարածաշրջանի ամենակայացած և ամենակայուն պետություններից մեկն է:

Позицию НКР поддержали на конференции Института стран СНГ
Институт стран СНГ провел 24 мая в Москве под руководством его директора Константина Затулина круглый стол на тему «Внутренние и внешние угрозы Кавказу на фоне кризиса на Ближнем и Среднем Востоке», в котором приняли участие ведущие российские эксперты по региону, представители посольств Нагорного Карабаха, Ирана, Азербайджана и Абхазии.
От НКР в работе круглого стола приняли участие советники министра иностранных дел НКР Рубен Заргарян и Арсен Мелик-Шахназаров. В выступлении Заргаряна были проанализированы угрозы со стороны Турции и провоцируемые ею конфликты в отношении стран региона, а также территориальные претензии Азербайджана ко всем своим соседям, отрицание официальным Баку норм международного права. Докладчик обосновал роль и значение НКР в установлении мира и стабильности в регионе Восточного Средиземноморья, разоблачил антиправовые попытки бакинской администрации поставить под сомнение суверенитет и территориальную целостность НКР. Было подчеркнуто, что затягивание окончательного признания НКР серьезно осложняет межгосударственные отношения, констатировано, что международное право императивно требует признания НКР. Рубен Заргарян представил позицию НКР по международно-правовому урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, которая была активно поддержана всеми участниками круглого стола.
Пропагандистские попытки представителя посольства Азербайджана по отрицанию существования Нагорно-Карабахской Республики были разоблачены многими участниками форума, которые подчеркивали в своих выступлениях, что на Южном Кавказе существует шесть субъектов международного права, а НКР является одним из самых состоявшихся и стабильных государств региона.