«ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին Նախագահի` չմասնակցելու որոշումը ճիշտ էր»
Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը կարծում է, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին Սերժ Սարգսյանի` չմասնակցելու որոշումը ճիշտ էր և արդարացված:
Ըստ քաղաքագետի`  որոշման հիմնական դրդապատճառը գագաթաժողովի վերջնական փաստաթղթի` Հարավային Կովկասում հակամարտությանների խաղաղ կարգավորմանը նվիրված հատվածն էր, որում նախապատվությանը տրվում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքին:
«ՀՀ Նախագահի որոշումը` չմասնակցել ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին, միանգամայն արդարացված էր, քանի որ ՆԱՏՕ-ի այս ձևակերպումը հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ընդունված այն սկզբունքին, ըստ որի՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի բոլոր 3 սկզբունքները՝ ուժի չկիրառումը, ազգերի ինքորոշումը և տարածքային ամբողջականությունը համարվում են համահավասար»,- նշեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նա նաև չի կիսում այն տեսակետը, թե ՀՀ  Նախագահի այս քայլը պասիվ արտաքին քաղաքակնության դրսևորում էր: Նրա գնահատմամբ` դա բավականին լուրջ քաղաքական քայլ էր:

Отказ президента Армении от участия в саммите НАТО – оправдан
Решение президента Армении Сержа Саргсяна отказаться от участия в саммите НАТО в Чикаго было правильным и оправданным. Об этом на сегодняшней встрече с журналистами заявил директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении, тюрколог Рубен Сафрастян.
По словам тюрколога, основной мотив принятия такого решения – часть принятого на саммите окончательного документа, посвященного мирныму урегулированию конфликтов на Южном Кавказе, в котором предпочтение отдается принципу территориальной целостности.
«Решение президента Армении отказаться от участия в саммите было однозначно оправданным, поскольку эта формулировка НАТО противоречит принятому Минской группой ОБСЕ принципу, согласно которому все 3 принципа Хельсинкского заключительного акта – неприменение силы, самоопределение наций и территориальная целостность – считаются равнозначными», - отметил Рубен Сафрастян.
Тюрколог отметил, что не разделяет мнения, будто этот шаг президента был проявлением пассивной внешней политики. По мнению Сафрастяна, это был довольно серьезный политический шаг.