Freedom House. Հայաստանում՝ առաջընթաց
«Freedom House» միջազգային կազմակերպությունը հրապարակել է «Անցումային շրջանի երկրներ-2012» (Nations in Transit) զեկույցը, որում դիտարկում է ժողովրդավարական առաջընթացը: Այս մասին տեղեկացնում է «Freedom House» կազմակերպության պաշտոնական կայքը:
Ամենամյա զեկույցում դիտարկվում են ժողովրդավարության ցուցանիշները Կենտրոնական Եվրոպայի և Եվրասիայի 29 երկրներում:
Համաձայն զեկույցի, այն երկրները, որոնք Սառը Պատերազմի ավարտից հետո ձեռք են բերել ժողովրդավարական բնագավառում հաջողություն, հիմա լուրջ խոցելիություն են ցուցաբերում երիտասարդ ժողովրդավարակն համակարգում:
«Վերջին 5 տարիներին, լճացումն ակներև է ԵՄ նոր անդամ և Բալկանյան երկրներում: Հունգարիան նման միտման վառ օրինակն է: Ուկրաինայի ցուցանիշները նույնպես դեպի վատթարացում են գնում:
Եվրասիաական ոչ մի երկրին չի հաջողվել ձերբազատվել հին կառավարության սովորույթներից և վերջ դնել քաղաքական և տնտեսական մենաշնորհին»,- նշված է զեկույցում:
«Ընդհանուր առմամբ, եվրասիական բոլոր երկրներում ժողովրդավարական ցուցանիշները կամ անկում են գրանցել, կամ էլ անփոփոխ են մնացել:
Արաբական Գարունն իր արձագանք գտավ այնպիսի բռնապետական երկրներում, ինչպիսիք են Բելառուսը, Ադրբեջանը, և Ղազախստանը, որն էլ հանգեցրեց ավելի դաժան հալածանքների քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ: Դատական համակարգը որպես գործիք ավելի լայն կիրառվեց»,- նշված է զեկույցում:
Համաձայն զեկույցի, անկում գրանցած երկրների շարքում են Բելառուսը, Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Տաջիկստանը և Ուկրաինան:
Առաջընթաց գրանցածների շարքում են Հայաստանը, Վրաստանը, Մոլդովան և Ղրղզստանը: Ժողովրդավարական զարգացման մակարդակը անփոփոխ է մնացել Ուզբեկստանում, Թուրքմենստանում և Ռուսաստանում:

Freedom House: В Армении зафиксирован демократический прогресс
Международная организация Freedom House опубликовала доклад по «Странам переходного периода – 2012» (Nations in Transit), в котором рассматривается демократический прогресс в бывших коммунистических странах.
В ежегодном докладе приводятся показатели демократии в 29 странах Центральной Европы и Евразии.
Согласно представленному докладу, страны, в которых после завершения Холодной войны был отмечен большой успех в сфере демократии, в настоящее время весьма уязвима молодая система демократии.
«За последние 5 лет застой очевиден в новых странах-членах ЕС и балканских странах. Лучшим примером этой тенденции является Венгрия. Показатели Украины также ухудшаются», - говорится в докладе.
Отдельно отмечается, что «ни в одной евразийской стране не удалось фактически освободиться от старых привычек правления и прекратить монополии в политической и экономической областях.
«В целом, общие показатели демократии в странах Евразии либо переживают спад, либо остались неизменными. Отголоски арабской весны в таких авторитарных странах как Беларусь, Азербайджан и Казахстан вызвали еще более жесткое давление на гражданское общество. Судебная система в качестве средства наказания политической оппозиции находила все большее применение», - говорится в докладе.
Согласно исследованию, в числе стран, где зафиксирован регресс находятся Беларусь, Азербайджан, Казахстан, Таджикистан, Украина. Прогресс зафиксирован в Кыргызстане, Армении, Молдове, Грузии. Уровень развития демократии остался неизменным в Узбекистане, Туркменистане, России.