Հունիսի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հորադիզ բնակավայրի մերձակայքում:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկման խմբի մեջ էին ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա) և Անթալ Հերդիչը (Հունգարիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն անց են կացրել ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և ՈՒիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա /:

Monitoring according to schedule
On June 20, in accordance with the earlier agreement with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission held scheduled monitoring of the line of contact between the Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces, near the settlement of Horadiz.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring group comprised Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Christo Christov (Bulgaria) and Antal Herdich (Hungary).
On the opposite side, the monitoring was held by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Irgee Aberle (Czechia) and William Prior (Great Britain).
From the Karabakh party, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense.