Հունիսի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հորադիզ բնակավայրի մերձակայքում:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկման խմբի մեջ էին ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա) և Անթալ Հերդիչը (Հունգարիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն անց են կացրել ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և ՈՒիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա /:

Согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела 20 июня плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана вблизи населенного пункта Горадиз. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
В группу наблюдения с позиций Армии обороны НКР входили полевые помощники Личного представителя Действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ Христо Христов (Болгария) и Антал Хердич (Венгрия).
Мониторинг с противоволожной стороны провели полевые помощники ЛПДП ОБСЕ Иржи Аберле (Чехия) и Уильям Прайор (Великобритания).
Мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком, нарушений режима прекращения огня не было зафиксировано.