Ավետյանի հանդեպ որևէ բժշկական միջամտություն չի իրականացվում
«Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում հունիսի 17-ին դաժան ծեծի ենթարկված ՊՆ կենտրոնական կայազորի ռազմական հոսպիտալի ԼՈՌ բաժանմունքի պետ, բուժծառայության մայոր 35-ամյա Վահե Ավետյանի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր է: Aysor.am-ի թղթակցին Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալից, որտեղ նա պառկած է, հայտնեցին, որ այլևս որևէ բժշկական միջամտություն չի արվում, սպասում են հիվանդի դիմադրողականության բարձրացմանը: «Հայտնի չէ, թե ինչքան նա կգտնվի այս վիճակում, մարդիկ կան, որ 5-6 տարի են մնում այսպես»,- ասաց նա:
Նրանց հավաստմամբ` մյուս երկու հոսպիտալացվածների վիճակը կայուն ծանր է:
Տուժածներին մոտ կանգնած աղբյուրի հավաստմամբ` վիճաբանության պատճառը կին է եղել, ոչ թե նախապես հրապարակված` մատուցողի և տուժածների` հագուստի հետ կապված վարկածը:
ՀՀ ոստիկանության լրատվության հետ կապերի բաժնից Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեցին, որ այս պահի դրությամբ հարցաքննվել է 4 տուժող, նախաքննությունը շարունակվում է:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 17-ին` ժամը 23-ի սահմաններում դաժան ծեծկռտուք է եղել «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում: Ծեծի ենթարկվողը ՊՆ կենտրոնական կայազորի ռազմական հոսպիտալի ԼՈՌ բաժանմունքի պետ, բուժծառայության մայոր Վահե Ավետյանն ու նույն հոսպիտալի բժիշկ Արտակ Բայադյանն են եղել: Նախնական տեղեկություններով, նրանց ծեծի է ենթարկել ԱԺ հանրապետական պատգամավոր, ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի թիկնազորը: Վահե Ավետյանին գլխի ծանր վնասվածքով տեղափոխել են հոսպիտալ և նյարդավիրաբուժական վիրահատության ենթարկել: Վիրահատությունը տևել է մի քանի ժամ, և նա այժմ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում նույն հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքում:
Հարուցվել է քրեական գործ է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112 հոդվածի 1-ին մասով («Դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը կամ առողջությանն այլ ծանր վնաս պատճառելը, որը վտանգավոր է կյանքի համար կամ առաջացրել է տեսողության, խոսքի, լսողության կամ որևէ օրգանի կամ օրգանի ֆունկցիայի կորուստ կամ արտահայտվել է դեմքի անջնջելի այլանդակմամբ, ինչպես նաև կյանքի համար վտանգավոր այլ վնաս է պատճառել առողջությանը կամ առաջացրել է դրա քայքայում»): Արդեն ձերբակալվել է «Հարսնաքար» ռեստորանի մենեջերը, անվտանգության 2 աշխատակից, որոնցից մեկը տուժող բժիշկ Վահե Ավետյանին ծեծի ենթարկած Գարիկ Մարգարյանն է, ինչպես նաև մատուցողը:

В отношении В.Аветяна медицинское вмешательство не проводится
Состояние пострадавшего в результате жесткого избиения в ресторанном комплексе «Арснакар» вечером 17 июня начальника ЛОР-отделения Ереванского гарнизонного госпиталя МО Армении, майора медицинской службы 35-летнего Ваге Аветян крайне тяжелое. Как сообщили корреспонденту Aysor.am в Центральном клиническом военном госпитале, где находится Ваге Аветян, какое-либо медицинское вмешательство больше не проводится, врачи ждут повышения сопротивляемости организма пациента.
«Неизвестно сколько времени он будет находиться в таком состоянии, иногда люди находятся в коме 5-6 лет», - отметил врач. По его словам, состояние двух других пострадавших оценивается как стабильно тяжелое.
Согласно информации источника, приближенного к пострадавшим, причиной инцидента была женщина, а объявленная предварительно версия о споре между официантом и врачами из-за формы одежды.
В пресс-службе Полиции Армении корреспонденту Aysor.am сообщили, что по состоянию на данный момент допрошены 4 пострадавших, следствие продолжается.
Напомним, что в результате произошедшего вечером 17 июня инцидента в ресторанном комплексе «Арснакар» пострадали трое врачей Ереванского гарнизонного госпиталя МО Армении. Были жестоко избиты начальник ЛОР-отделения, майор медицинской службы Ваге Аветян, микрохирург нейрохирургического отделения госпиталя, капитан Артак Баядян и клинический ординатора военного госпиталя, старший лейтенант Гарик Согомонян. Согласно муссируемым слухам, врачи были избиты охранниками президента Федерации футбола, депутата парламента Рубена Айрапетяна.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 112 Уголовного кодекса (Умышленное причинение другому человеку телесного повреждения или иного тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни, либо повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа или утрату органом функции, либо выразившегося в неизгладимом обезображивании лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего его расстройство).
Уже задержаны менеджер ресторанного комплекса «Арснакар», два сотрудника безопасности, один из них – Гарик Маргарян – подверг избиению врача Ваге Аветяна, а также официант.