ՆԱՏՕ+Հայաստան հանդիպումը` ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում
Հունիսի 21-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ+Հայաստան հանդիպումը` ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի 2011թ. զեկույցի քննարկման համար: Այս մասին հաղորդում են ՀՀ արտգործնախարարությունից:
Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը գլխավորում էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը և պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
ՆԱՏՕ+Հայաստան հանդիպումը նախագահում էր Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանն իր ելույթում անդրադարձել է ՀՀ-ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ գործողությունների Հայաստանի կողմից հաջող կատարմանը, մայիսի 6-ին տեղի ունեցած Հայաստանի Ազգային ժողովի ընտրություններին և միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից այդ ընտրություններին տրված դրական գնահատականներին, Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընթացիկ վիճակին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը և հատկապես Ադրբեջանի կողմից հունիսին Հայաստանի սահմանների վրա, ինչպես նաև շփման գծի ողջ երկայնքով իրականացրած սադրանքներին ու զինադադարի խախտումներին, ինչպես նաև ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է ՀՀ-ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ փաստաթղթով սահմանված Հայաստանի պաշտպանական և անվտանգության համակարգերում կատարվող բարեփոխումները: Անդրադարձ է կատարվել ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող խաղաղապահ գործողություններին, մասնավորապես՝ Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի առաքելությանը ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումների մասնակցությանը և առաջիկայում Կոսովո հայ խաղաղապահների վերատեղակայմանը, ՀՀ ԶՈՒ ռազմական կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, ռազմական համագործակցության ծրագրերին ու միջոցառումներին:
Այնուհետև ՀՀ պատվիրակության ղեկավարները պատասխանել են ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների ներկայացուցիչների հարցերին: Դաշինքի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում կարևորել են Հայաստանը որպես ՆԱՏՕ-ի ակտիվ գործընկեր, երախտագիտություն հայտնեցին ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասկացության համար, դրական գնահատական տվեցին պաշտպանական, ինչպես նաև քաղաքական բարեփոխումներին, մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած ԱԺ ընտրություններին: Որպես քաղաքական երկխոսության առաջընթաց գնահատվեց մարտի 6-ին ՀՀ Նախագահի՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան կատարած այցը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի, պատվիրակները վերահաստատեցին իրենց պետությունների հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական ` ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին
Հունիսի 22-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանի և պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, դեսպան Ա.Վերշբոուի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցության օրակարգային հարցեր, անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին:

В штаб-квартире НАТО состоялась встреча НАТО+Армения
В штаб-квартире НАТО 21 июня состоялась встреча НАТО+Армения с целью обсуждение доклада по программе действий Индивидуального партнерства Армения-НАТО (IPAP) за 2011 год. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Армянскую делегацию на встрече возглавляли заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян и первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян.
На встрече Армения+НАТО председательствовал спецпредставитель генерального секретаря НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай.
Замминистра иностранных дел Ашот Овакимян в своей речи обратился к успешной реализации Арменией положений программы, состоявшимся 6 мая парламентским выборам и положительным оценкам международных наблюдателей, реализуемым в стране демократическим и институциональным реформ, нынешнему этапу сотрудничества Армения-ЕС, процессу урегулирования карабахского конфликта, в частности, провокациям Азербайджана на границе Армении и по вдоль всей линии соприкосновения и нарушениям режима прекращения огня, а также последним региональным развитиям.
Первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян представил предусмотренные программой и реализуемые в Армении реформы в сфере обороны и безопасности. Были затронуты также вопросы участия армянских подразделений в миротворческих миссиях НАТО и предстоящей передислокации армянских миротворцев в Косово, реформы в области военного образования, программы и мероприятия военного сотрудничества.
Затем главы армянской делегации ответили на вопросы представителей стран-членов НАТО. Представители Альянса в своих заявлениях отметили важность Армении как активного партнера НАТО, выразили благодарность за участие армянских военнослужащих в миротворческих миссиях НАТО, высоко оценили оборонные и политические реформы в Армении, а также состоявшиеся 6 мая парламентские выборы. В качестве прогресса в политическом диалоге был оценен визит президента Армении в штаб-квартиру НАТО 6 марта.
Делегаты от стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – США и Франции, вновь подтвердили верность своих правительств трем основным принципам урегулирования карабахского конфликта: неприменению силы или угрозы силы, самоопределению народов и территориальной целостности.
22 июня заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян, первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян и возглавляемая ими делегация встретились с заместителем генерального секретаря НАТО, послом Александром Вершбоу. В ходе встречи были обсуждены вопросы повестки сотрудничества Армения-НАТО, а также региональные проблемы.