Քաբուլում հյուրանոց է գրավվել.«Թալիբան»-ը բացատրել է ինչու
Աֆղանստանի ոստիկանությունը ոչնչացրել է Քաբուլում հյուրանոց գրաված երկու թալիբների, գրում է վեստի.ռու(vesti.ru)-ն: Ոստիկանների խոսքով, 18 պատանդների ազատ արձակումից հետո էլ տեռորիստների մոտ կարող են մնալ խաղաղ բնակիչներ: Ոստիկանության հաղորդմամբ, իրենց հայտնի չէ պատանդների թիվը:
Վեստի.ռու-ի հիշեցմամբ, երեկ գիշերը զինված տեռորիստները ներխուժել են Քաբուլի արվարձանում գտնվող հայտնի մի հյուրանոց և նրանցից մեկը միանգամից մի պայթուցիկ է գործի դրել, որից հետո նրանք հյուրանոցի անվտանգության աշխատակիցների վրա կրակ են բացել: Նրանք պատանդ են վերցրել հյուրանոցի հյուրերին, որոնց թվում եղել են երեխաներ և կանայք:
Այս հարձակման պատասխանատվությունը իրենց վրա են վերցրել թալիբները, որոնք իրենց հարձակումը բացատրել են նրանով, որ իրենց զայրացրել է հարուստ օտարեկրացիների կազմակերպած խնջույքները մահմեդականների համար սրբազան համարվող ուրբաթ օրերը:

Taliban stormed hotel in Kabul
The Taliban stormed a lakeside hotel north of Kabul, killing three security guards, taking hostages and staging an hours-long gun battle with Afghan security forces, police said Friday, the Fox News reports.
At least three suicide bombers -- armed with machines guns, rocket-propelled grenades and vests laden with explosives -- killed the guards, then burst into the Spozhmai hotel at Qargha Lake around 11:30 p.m. Thursday, Kabul police said in a statement. At least one policeman was also killed in the attack, said Kabul Police Chief Mohammad Ayub Salangi.
By mid-morning Friday, an unknown number of militants were still fighting Afghan forces. Black smoke was rising from the two-story hotel, according to Associated Press video. NATO helicopters circled overhead.