«ՀԱԿ-ն այն ուժն է, որ բարձրաձայնում է հոկտեմբերի 27-ի մասին»
«ՀԱԿ-ը միակ ուժն է, որ հետևողական է Հոկտեմբերի 27-ի ու Մարտի 1-ի ոճրագործությունների բացահայտման ուղղությամբ։
Իշխանություններն ամեն ինչ անում են փակելու համար այդ էջը։ Այդ որոշումը վաղուց կայացված կլիներ, եթե չլիներ ՀԱԿ-ը։ Փակել այդ էջը, կնշանակի փակել ՀՀ ապագայի էջը» ,- այս բառերով Նիկոլ Փաշինյանը դիմավորեց Ազատության հրապարակում հավաքվածներին:
Փաշինյանն ասաց, որ Հոկտեմբերի 27-ին կրակել են ոչ թե Վազգեն Սարգսյանի և Կարեն Դեմիրճյանի վրա, այլ ՀՀ Սահմանադրության վրա:
«Երբ մարդը տեսնում է, որ Սահմանադրությունը չի կարողանում պաշտպանել իրեն, իրենք հրաժարվում է պաշտպանել այդ Սահմանադրությունը։ Հայը, հայաստանցին Սահմանադրություն է փնտրում ու գտնում այն ամերիկաներում, քաղաքացիություն է փնտրում ու գտնում է Հայաստանից դուրս»,- ասաց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով «Հարսնաքար» ռեստորանում տեղի ունեցած դեպքերին` Փաշինյանն ասաց, որ քաղաքացիական հասարակությունը դուրս չի գալիս փողոց մեղավորներին պատժելու համար, քանի որ տեսել է, թե ինչ են անում այդ դեպքում իշխանությունները:
«Անպատիժ մնացած հանցագործությունները ծնում են նոր հանցագործություններ։ Հոկտեմբերի 27-ի ու Մարտի 1-ի չբացահայտումն է, որ ծնել է նոր հանցագործություններ։ Մարտի 1-ի սպանությունները կբացահայտվեն միայն հզոր հասարակական պահանջի միջոցով։ Բոլոր հանցագործները կստանան իրենց պատիժը։ Հայաստանում հաստատվելու է օրենքի իշխանություն, բեզպրեդելի վերջը գալու է»,- ասաց Փաշինյանը։

Н.Пашинян: Безнаказанность порождает новые преступления
«АНК – единственная сила, которая проявляет последовательность в вопросе раскрытия преступлений 27 октября и 1 марта. Власти делают все, чтобы перевернуть эту страницу. Если бы не было АНК, это решение было бы давно принято. Закрыть эту страницу – значит закрыть страницу будущего Армении», - заявил сегодня представитель «Армянского национального конгресса», депутат парламента Армении Никол Пашинян, выступая перед участниками митинга на площади Свободы в Ереване.
По словам Н.Пашиняна, 27 октября стреляли не в Вазгена Саркисяна и Карена Демирчяна, а в Конституцию Республики Армения.
«Когда люди видят, что Конституция не может защитить их, они отказываются защищать Конституцию. Армянин, житель Армении ищет Конституцию и находит ее в США, ищет гражданство, и находит его за пределами Армении», - сказал Н.Пашинян.
Обратившись к инциденту в ресторане «Арснакар», Никол Пашинян отметил, что гражданское общество не выходит на улицу с требованием наказать виновных, поскольку было очевидцем того, как поступают власти в такой ситуации.
«Безнаказанность порождает новые преступления. Именно 27 октября и 1 марта породили новые преступления. Убийства в ходе событий 1 марта будут раскрыты только в случае мощного общественного требования. В Армении установится власть закона и наступит конец беспределу», - сказал Н.Пашинян.