ՍԾՏՀ հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված գագաթաժողով
Հունիսի 26-ին Ստամբուլում տեղի ունեցավ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀ) հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված հոբելյանական գագաթաժողովը, որին նախորդեցին ՍԾՏՀ Արտգործնախարարների խորհրդի հատուկ նիստն ու կազմակերպության Ավագ պաշտոնյաների կոմիտեի արտահերթ նիստը:
Գագաթաժողովին ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարում էր և ելույթով հանդես եկավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից հայտնում են, որ իր ելույթում նախարարի տեղակալը ընդգծեց անցած 20 տարիների ընթացքում կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության նվաճումներն ու առաջընթացը, մասնավորապես՝ ՍԾՏՀ նոր տնտեսական օրակարգի ընդունման փաստը:
Նա անդրադարձավ նաև միջազգային ասպարեզում կազմակերպության դերի և հեղինակության բարձրացման, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության ժամանակակից պահանջներին կազմակերպության համապատասխանեցման անհրաժեշտությանը:
Նշվեց ՍԾՏՀ-ում Հայաստանի Հանրապետության առավել ակտիվ ներգրավվածության և երկրի հեղինակության բարձրացման հանգամանքը:
Ի պատասխան գագաթաժողովին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթում Հայաստանին հասցեագրված անհիմն մեղադրանքների, Աշոտ Հովակիմյանը նշեց. «Համաձայն ՍԾՏՀ հիմնարար փաստաթղթերի, այն պետք է մնա տնտեսական մանդատի և օրակարգի սահմաններում և չի կարող դառնալ քաղաքական քննարկումների ու մեղադրանքների ասպարեզ:
ՍԾՏՀ գագաթաժողովը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քննարկման տեղը չէ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ բանակցությունների միակ համաձայնեցված միջնորդական ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է»:
Գագաթաժողովն ընդունեց ՍԾՏՀ հոբելյանական հռչակագիրը և ՍԾՏՀ կազմակերպության նոր տնտեսական օրակարգի վերաբերյալ ռազմավարական փաստաթուղթը:
Հունիսի 25-ին Աշոտ Հովակիմյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունեց Թուրքիայի Հայոց պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ Արամ արքեպ. Աթեշյանը:

Саммит ОЧЭС – не место для обсуждения карабахского конфликта
В Стамбуле 26 июня состоялся юбилейный саммит Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС), посвященный 20-летию создания организации. До саммита состоялось специальное заседание комитета министров иностранных дел ОЧЭС, а также внеочередное заседание Комитета старших должностных лиц ЧЭС.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, армянскую делегацию на саммите возглавлял заместитель министра иностранных дел Ашот Овакимян, который выступил с речью.
В своей речи замминистра отметил достижения и прогресс за прошедшие 20 лет сотрудничества в рамках организации, в частности, факт принятия новой экономической повестки ОЧЭС.
Он обратился и к необходимости повышения роли и авторитета организации на международной арене, а также приведения организации в соответствие с современными требованиями международного сотрудничества. Кроме того, Ашот Овакимян подчеркнул важность большей вовлеченности Армении в ОЧЭС и повышения авторитета страны.
В ответ на озвученные президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым на саммите необоснованные обвинения в адрес Армении, Ашот Овакимян заявил: «Согласно базовым документам ОЧЭС, организация должна оставаться в рамках экономического мандата и повестки и не может стать ареной политических обсуждений и обвинений. Саммит ОЧЭС – не место для обсуждения карабахского конфликта. Единственным согласованным посредническим форматом переговоров по урегулированию карабахского конфликта является Минская группа ОБСЕ».
На саммите была принята юбилейная декларация ОЧЭС и стратегический документ относительно новой экономической повестки организации.
25 июня возглавляемую Ашотом Овакимяном делегацию принял также наместник Константинопольского патриарха Армянской Апостольской церкви, архиепископ Арам Атешян.