Հրապարակվել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի զեկույցը
Հրապարակվել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի` Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում իրականացրած դիտորդական առաքելության վերջնական զեկույցը:
Զեկույցում մասնավորապես ասված է.
«Ընտրությունները, որոնք անց են կացվել կատարելագործված օրենքի հիման վրա, բնութագրվել են մրցակցային, դինամիկ ու հիմնականում խաղաղ ընտրարշավով, որը, սակայն, նշանավորվել է գործընթացի հանդեպ վստահության ցածր մակարդակով:
Ընտրությունների մասնակիցների կողմից ընտրարշավի պայմանների որոշ խախտումները, այդ թվում վարչական ռեսուրսի կիրառումն ու ընտրողների ընտրության ազատության սահմանափակման ջանքերը, ստեղծել են անհավասար մրցակցային դաշտ եւ հակասության մեջ են մտել ԵԱՀԿ-ի առջեւ ստանձնած պարտավորությունների հետ»:
Այս գնահատականը, ըստ էության, նշանակում է, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդները չեն ընդունել, որ այս ընտրությունները համապատասխանում են միջազգայնորեն ընդունված ժողովրդավարական չափանիշներին: Զեկույցում նաեւ բազմաթիվ տեղեկություններ կան վարչական ռեսուրսի օգտագործման, բազմակի քվեարկության, ձայների գնման մասին:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ վերջնական զեկույցը, բնականաբար, ծանր հարված է հասցնում Հայաստանի վարկին միջազգային հանրության աչքում եւ նաեւ թուլացնում է Հայաստանի դիրքերը բանակցային գործընթացում, ինչի ամբողջական պատասպանատվությունը կրում են այս իշխանությունները, որոնք ամբողջովին կեղծելով ընտրությությունները, ըստ էութան մերժել են հայ ժողովրդի կողմից սեփական իշխանություն ընտրելու իրավունքը: Այդ մասին հայտնել են ՀԱԿ մամլո գրասենյակից:

АНК выступил с заявлением в связи с итоговым докладом БДИПЧ/ОБСЕ
«Армянский национальный конгресс» (АНК) выступил с заявлением, в котором обращается к итоговому докладу наблюдательской миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ по состоявшимся парламентским выборам 6 мая в Армении.
Согласно заявлению, в докладе международных наблюдателей отмечается, что «выборы проводились по усовершенствованному законодательству, характеризовались конкурентной, динамичной и в основном мирной предвыборной кампанией, которая, однако, была отмечена низким уровнем доверия к процессу».
В докладе наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ также говорится: «Некоторые нарушения условий предвыборной кампании участниками выборов, в том числе использование административного ресурса и попытки ограничить свободу выбора избирателей, создали неравное поле для участников и идут вразрез с обязательствами республики перед ОБСЕ».
Как отмечается в заявлении АНК, эта оценка, по сути, означает, что наблюдатели БДИПЧ/ОБСЕ не признали эти выборы соответствующими международным демократическим нормам. В докладе есть также многочисленные сведения об использовании административного ресурса, повторном голосовании и подкупе избирателей.
«Итоговый доклад БДИПЧ/ОБСЕ, естественно, наносит серьезный ущерб репутации Армении в глазах международной общественности и ослабляет позиции республики в переговорном процессе», - говорится в заявлении АНК, которая возлагает всю ответственность за это на действующее руководство страны.