Մուրսին ցանկանում է կոնսենսուս գտնել զինվորականների հետ
«Եգիպտոսի նոր նախագահ Մուրսին ցանկանում է կոնսենսուսի հասնել զինվորական բարձրագույն ղեկավարության հետ, և ԱՄՆ-ից ստացվող ֆինանսական օգնությունը կկենտրոնանա նաև զինվորականների մոտ»,-այսօր Մոսկվա-Երևան տեսակամուրջի ընթացքում ասաց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Սաֆրաստյանն ասաց, որ Եգիպտոսը կարող է կրկնել թուրքական փորձը, երբ իշխանությունը զինվորականներից աստիճանաբար անցնում է աշխարհիկ իշխանություններին:
Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն էլ իր հերթին անդրադառնալով Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումներին` նշեց. «Եգիպտոսը ՀՀ-ից հեռու է գտնվում: ՀՀ-ին ավելի մոտ է Սիրիան, և Սիրիայում հավանաբար տեղի կունենան տարանջատման գործընթացներ»:
Նրա խոսքերով, սիրիական բնակչության մի զգալի մասը կազմում եմ ալևիները, քրիստոնեաները և հասկանալի չէ նրանց ճակատագիրը:
Ըստ Իսկանդարյանի, Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները կապ կունենան տարածաշրջանի վերաձևավորման հետ.«Ե’վ ՀՀ-ի, և’ ՌԴ-ի համար այդ իրադարձությունները շատ կարևոր են»:

«Президент Мурси стремится достичь консенсуса с военными»
«Новый президент Египта Мохаммед Мурси стремится достичь консенсуса с высшим военным руководством страны и не допустит, чтобы получаемая от США финансовая помощь сконцентрировалась в руках военных», - об этом заявил сегодня директор Института востоковедения НАН Рубен Сафрастян в ходе телемоста Ереван-Москва тему «Новые ближневосточные реалии. Вызовы для Москвы и Еревана».
Как отметил Р.Сафрастян, Египет может пойти по пути Турции, когда власть постепенно переходит от военных к светским властям. «Египет может повторить опыт Турции, предполагающий ситуацию, когда власть от военных постепенно переходит в руки светских властей», - заявил востоковед.
Политолог Александр Искандарян в свою очередь, обратившись к сирийским событиям, отметил: «Египет находится далеко от Армении. Армении ближе Сирия и здесь, вероятнее всего, будут происходить процессы разъединения».
По словам политолога, значительную часть населения Сирии составляют алавиты, христиане и неясно, какая судьба их ждет.
Политолог выразил мнение, что происходящие в Сирии события будут связаны с перекройкой региона. «Эти события очень важны как для Армении, так и для России».