Ուկրաինայում 7 պատգամավոր հացադուլ է հայտարարել
Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի «Մեր Ուկրաինա-Ազգային ինքնապաշտպանություն» ընդդիմադիր խմբակցության յոթ պատգամավոր հացադուլ են հայտարարել՝ բողոքելով լեզվի օրենքի ընդունման դեմ, ըստ որի նախատեսվում է ռուսաց լեզվի կիրառման ընդլայնում:
BBC-ն գրում է, որ եթե օրենքը ստորագրվի նախագահի կողմից, ապա 27 շրջաններից 13-ի համար ռուսերենը կունենա տարածաշրջանային օգտագործման կարգավիճակ:
«Այսօրվա դրությամբ հացադուլ հայտարարել է դեռևս 7 պատգամավոր, բայց ես վստահ եմ, որ մեզ կմիանան մեր մյուս գործընկերները և սովորական քաղաքացիներ»,- «РИА Новости»-ին ասել է տվյալ խմբակցության պատգամավոր Վյաչեսլավ Կիրիլենկոն:

The Ukrainian parliament on Tuesday approved in the final reading a bill significantly enhancing the status of the Russian language in the country.
The bill was carried by 248 votes with a required minimum of 226.
Seven lawmakers from the Our Ukraine - People's Self-Defense opposition faction on Tuesday night started a hunger strike in protest against the bill.
“Currently seven members have declared a hunger strike. But I'm sure that other colleagues and ordinary citizens will join it,” Vyacheslav Kirilenko, a deputy of the faction Our Ukraine - People's Self-Defense said. He added that the hunger strike would continue until the Russian language bill is canceled.