Դավիթ Շահնազարյանը դուրս է եկել Հայ ազգային կոնգրեսից
Դավիթ Շահնազարյանը դուրս է եկել Հայ ազգային կոնգրեսից: Այս մասին այսօր «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում տեղեկացրել է անձամբ Շահնազարյանը:
«Հայ ազգային կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակից ես դուրս եմ եկել ընտրություններից առաջ՝ մարտ ամսին, և ընդհանրապես իմ քաղաքական գործունեությունը դադարեցրել եմ ՀԱԿ-ում», -ռադիոկայանին ասել է Շահնազարյանը:
Չնայած ՀՀՇ անդամ Դավիթ Շահնազարյանը հրաժարվել է մանրամասնել ՀԱԿ-ից դուրս գալու դրդապատճառները, սակայն, ելնելով խորհրդարանական ընտրություններից հետո ստեղծված քաղաքական իրավիճակի շուրջ նրա գնահատականներից, կարելի ասել, որ պատճառներից մեկը եղել է նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հետ ՀԱԿ-ի քաղաքական համագործակցությունը:
«Ընտրությունների արդյունքում Հայաստանում ամբողջովին փոխվեց քաղաքական համակարգի պատկերը: Եթե մինչև ընտրություններ Հայաստանում կար երկբևեռանի քաղաքական համակարգ, որը մի կողմից իշխանությունն էր, մյուս կողմից՝ ՀԱԿ-ը, ապա այսօր այդտեղ տեղի է ունեցել ընդդիմության բևեռի փոփոխությունը, և այդ տեղը զբաղեցնում է արդեն «Բարգավաճ Հայաստանը», որը ինքն իրեն համարում է այլընտրանքային և բոլոր հիմքերը ունի իրեն այլընտրանքային անվանելու», - ասել է Շահնազարյանը՝ շարունակելով. - «Երկրորդ՝ ընդդիմության բուրգում եղած քաղաքական ուժը՝ «Բարգավաճ Հայաստանը», ունի լեգիտիմության նույն աստիճանը, ինչ իշխանությունը կամ գուցե ավելի ցածր, որովհետև շատ ավելի համակարգված էր ընտրակաշառքները բաժանում, քան իշխանությունը ներկայացնող Հանրապետական կուսակցությունը»:
Այս ամենից ելնելով Շահնազարյանը եզրակացնում է՝ «այսօր մենք ունենք ոչ լեգիտիմ ընդդիմություն»:
«Մյուս առանձնահատկությունը. ամբողջ այս ընտրական գործընթացի արդյունքում ձևավորվեց մի մթնոլորտ, որը հնարավորություն տվեց քոչարյանական իշխանության ռուդիմենտներին հրապարակայնորեն հանդես գալ և բավական մեծ ամբիցիաներով: Շատ դժվար էր պատկերացնել, որ խորհրդարանական ընտրություններում որևէ մի կուսակցություն իր ցուցակի երկրորդ տեղում կընդգրկի քոչարյանական ռեժիմի այնպիսի կարկառուն ներկայացուցչի, ինչպիսին Վարդան Օսկանյանն է, և այս ընտրությունների արդյունքում, ըստ էության, քաղաքական պատասխանատվությունը ամբողջովին հանվեց քոչարյանական ռեժիմի վրայից գոնե արտաքին քաղաքական առումով: Ի՞նչ ընտրություն կա այսօր. կամ ներկայիս իշխանությունը, որն ուզում է պահպանել այսօրվա վիճակը, և հանձինս «Բարգավաճ Հայաստան»-ի՝ ընտրություն դեպի նախորդ ռեժիմ», - ասել է Շահնազարյանը:

Д. Шахназарян вышел из «Армянского национального конгресса»
Давид Шахназарян покинул ряды «Армянского национального конгресса». Об этом в интервью «Радио Свобода» сообщил сам Д.Шахназарян.
«Я вышел из состава центрального бюро «Армянского национального конгресса» еще в марте, перед парламентскими выборами, и вообще я прекратил свою политическую деятельность в АНК», - сказал Д.Шахназарян.
Хотя член входящего в состав АНК Армянского общенационального движения (АОД) отказался уточнять причины своего шага, однако, исходя из его оценок политической ситуации, создавшейся после парламентских выборов 6 мая, можно предположить, что одной из причин является политическое сотрудничество АНК с партией «Процветающая Армения».
«В результате выборов картина политической системы в Армении совершенно изменилась. Если до выборов в Армении была двухполюсная политическая система, где с одной стороны были власти, а с другой – АНК, то сегодня здесь произошел сдвиг оппозиционного полюса, и это место заняла «Процветающая Армения», которая считает себя альтернативной и имеет все основания называть себя альтернативой», - сказал Д.Шахназарян.
Исходя из этого, Давид Шахназарян заключает: «Сегодня мы имеем нелегитимную оппозицию».
«Другая особенность: в результате всей этой избирательной кампании сформировалась атмосфера, которая дала возможность рудиментам кочаряновского правления вновь выступать публично и с довольно большими амбициями. Довольно сложно было представить, чтобы какая-нибудь партия на парламентских выборах включит на второе место своего партийного списка такого яркого представителя кочаряновского режима, каким является Вардан Осканян, и в результате этих выборов, по сути, политическая ответственность полностью была снята с кочаряновского режима – во всяком случае, в плане внешней политики. Какой выбор существует на сегодня? Либо действующие власти, желающие сохранять существующую ситуацию, либо в лице «Процветающей Армении» альтернатива возврата к прежнему режиму», - заявил политик.