ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ. Քրգործ` Հայրապետյանի նկատմամբ
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով խստորեն դատապարտում է 2012 թ. հուլիսի 8-ի երեկոյան «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի մոտ ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից իրավապաշտպան Արման Վեզիրյանի նկատմամբ կիրառված բռնությունը, որը դրսևորվել է առանձնակի ցինիզմով և հանրային կարծիքի նկատմամբ արհամարհական վերաբերմունքով:
«Բռնությունը կատարվել է Ռուբեն Հայրապետյանի ընտանիքի սեփականությունը հանդիսացող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի անվտանգության աշխատակիցների և Ռուբեն Հայրապետյանի անձնական թիկնապահների կողմից սպանված Վահե Ավետյանի մահվան յոթ օրվա հիշատակին նվիրված հասարակական ակցիայի ժամանակ:
Մենք բռնության այս դեպքը գնահատում ենք որպես ՀՀ քաղաքական ղեկավարության և իրավապահ մարմինների կողմից Վահե Ավետյանի և նրա ընկերների նկատմամբ բռնության դեպքի վերաբերյալ ոչ համարժեք գնահատականի հետևանք:
Այն է`
1. Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից բռնության փաստի վերաբերյալ քաղաքական գնահատական չտալը,
2. իրավապահ մարմինների կողմից բռնություն կատարած բոլոր անձանց չհայտնաբերելը:
Պահանջում ենք`
1. ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանից միջնորդությամբ դիմել Ազգային ժողովին Ռուբեն Հայրապետյանին ԱԺ պատգամավորի անձեռնմխելիությունից զրկելու և նրա նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու պահանջով:
2. Հիմք ընդունելով ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածը՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հրավիրել ԱԺ արտահերթ նիստ` հանրապետության գլխավոր դատախազի միջնորդության վերաբերյալ»:

Ванадзорский офис ХГА осуждает действия Р.Айрапетяна
Ваназдорский офис Хельсинской гражданской ассамблеи выступил с заявлением, в котором крайне осуждает применение насилия депутатом Рубеном Айрапетяном в отношении правозащитника Армана Везиряна вечером 8 июля во время акции у ресторанного комплекса «Арснакар».
«Насилие было осуществлено во время гражданской акции, посвященной семи дням со дня в смерти Ваге Аветяне, убитого сотрудниками безопасности ресторана «Арснакар» и личными телохранителями Рубена Айрапетяна.
Мы расцениваем этот случай насилия как следствие отсутствия соразмерной оценки политического руководства Армении и правоохранительных органов произошедшего с Ваге Аветяном и его товарищами. То есть, отсутствия политической оценки правящей Республиканской партии Армении в связи с фактом насилия; не выявления правоохранительными органами всех лиц, причастных к этому насилию», - говорится в заявление ХГА.
Ваназдорский офис Хельсинской гражданской ассамблеи обращается с требованием к генпрокурору Армении Агвану Овсепяну обратиться с ходатайством в парламент для лишения Рубена Айрапетяна депутатской неприкосновенности и возбуждения против него уголовного дела. Кроме того, как отмечается в заявлении ХГА, «принимая за основание статью 70 Кон6ституции Армении, президент Серж Саргсян должен созвать внеочередное заседание парламента для обсуждения ходатайства генпрокурора».