«Թուրքիան և Ֆրանսիան մերձենալու փորձեր են կատարում»
«Վերջին երկու շաբաթների ընթացքում Թուրքիան և Ֆրանսիան մերձենալու շատ փորձեր են կատարում, և Օլանդը կարող է հետ կանգնել իր խոստումներից՝ անցել է նախընտրական շրջանը և կարելի է մոռանալ դրանք»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով թուրք-ֆրանսիական հարաբերությունների վերջին ակտիվացմանը` ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
Նա նշեց, որ ճիշտ չէ սպասել, որ այս շրջանում հնարավոր է Հայոց ցեղասպանության քրեականացման հարցի մուտքը Ֆրանսիայի խորհրդարան, հատկապես, որ վերջերս Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը դեմ էր արտահայտվել Բունդեսթագում հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրիանգծի քննարկումներին:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան գործընթացին` քաղաքագետը նշեց, որ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների վերջին հայտարարությունները համահունչ են մինչ այժմ մշտապես հնչող հայտարարությունների հետ և ավելի խիստ են արտահայտվում, որ ղարաբաղյան հարցը չունի ռազմական լուծում:
Ըստ նրա, Ադրբեջանը, սակայն, շարունակելու է իր սադրանքները սահմանում և չի փոխելու իր այդ ձեռագիրը.«ՀՀ-ն և ԼՂՀ հրամանատարները նշում են, որ հայկական ուժերը միշտ պատրաստ են հակահարված տալ հակառակորդին և իրավիճակը վերահսկվում է»:

Шакарянц: Турция и Франция предпринимают попытки к сближению
В течение последних двух месяцев Турция и Франция предпринимают попытки к сближению, и Франсуа Оланд может отказаться от своих обещаний, поскольку предвыборный период уже позади и о них можно забыть. Об этом заявил сегодня журналистам политолог Сергей Шакарянц, обратившись к последней активизации турецко-французских отношений.
По словам политолога, в настоящее время ожидать внесения в парламент Франции законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян неправильно, особенно на фоне того, что недавно канцлер Германии Ангелы Меркель выступила против обсуждений в Бундестаге законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян.
Обратившись к развитиям в процессе урегулирования карабахского конфликта, С.Шакарянц отметил, что последние заявления лидеров стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ созвучны с озвучиваемыми до сих пор заявлениями, однако сильнее акцентируется неприемлемость военного пути решения конфликта.
По его словам, в условиях отсутствия продвижения в переговорном процессе Азербайджан попытается продолжить провокационные диверсионные действия. «Мы не можем говорить, что Азербайджан воздержится от новых диверсий, это не исключено, так как изменений в программе не было. Однако как отмечает командование ВС Армении и НКР, армянские силы всегда готовы к контрудару и контролируют ситуацию», - подчеркнул Сергей Шакарянц.