Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԻԻՀ ներքին գործերի նախարարին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներքին գործերի նախարար Մոսթաֆա Մոհամադ Նաջարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Երկրի ղեկավարի գրասենյակից փոխանցում են, որ Նախագահը ողջունել է հյուրերին և նշել, որ վերջին շրջանում հաճախակի դարձած երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցելությունները, այդ թվում՝ ԻԻՀ ՆԳ նախարարի ներկայիս այցը, վկայում են հայ-իրանական բարեկամությունն ավելի ամրապնդելու երկկողմ ձգտման և գործնական կապերն ավելի խորացնելու վճռականության մասին: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ անցյալ տարեվերջին Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի Երևան կատարած այցի ժամանակ արդյունավետ քննարկումներ և բազմաթիվ ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության պայմանավորվածություններ են եղել, որոնց իրագործման ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացվում:
Հանրապետության նախագահը և ԻԻՀ ՆԳ նախարարը երկուստեք կարևորել են Հայաստանի մարզերի և Իրանի նահանգների միջև փոխգործակցության ընդլայնումը, ինչը կողմերի համոզմամբ, ավելի կամրապնդի փոխվստահության և դարերի փորձությունն անցած բարեկամության վրա հիմնված հայ-իրանական հարաբերությունները: Զրուցակիցներն այդ հարաբերությունների սերտացման գործում կարևորել են նաև իրանահայ համայնքի դերը:
Երկու երկրների միջև համագործակցության խորացման և առանձին ոլորտներում փորձի փոխանակման առումով հեռանկարային է համարվել նաև նախարար Մոհամադ Նաջարի ղեկավարած նախարարության ներքո գտնվող արտակարգ իրավիճակների, իրավապահպանության և այլ ոլորտներում կապերի սերտացումը:

Президент Армении С.Саргсян принял главу МВД Ирана
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня делегацию во главе с министром внутренних дел Исламской Республики Иран Мостафой Мохаммадом Наджаром.
Как сообщает пресс-служба главы государства, президент С.Саргсян отметил, что участившиеся в последнее время взаимные визиты высокопоставленных должностных лиц двух стран, в том числе визит главы МВД Ирана, свидетельствуют о двустороннем стремлении еще больше укрепить армяно-иранскую дружбу и говорят о решимости углубить деловые связи.
С.Саргсян подчеркнул, что во время визита президента Ирана Махмуда Ахмадинежада в Ереван в конце прошлого года состоялись эффективные обсуждения и были достигнуты конкретные договоренности по взаимовыгодному сотрудничеству в различных сферах, в направлении реализации которых уже осуществляются соответствующие работы.
Президент Армении и глава МВД Ирана отметили важность расширения взаимодействия между областями Армении и провинциями Ирана, что, по словам собеседников, еще больше укрепит взаимное доверие и проверенные временем дружественные армяно-иранские отношения. В этой связи была подчеркнута важная роль армянской общины Ирана,
В контексте углубления сотрудничества между двумя странами и обмена опытом в отдельных областях собеседники отметили перспективность сближения связей двух стран в сфере министерств по чрезвычайным ситуациям, правоохранительных органов в других отраслях.