Դոլար-դրամ. Խուճապը տարակուսանք է առաջացնում
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպեց «Այլընտրանք» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը: Տնտեսագետը խոսեց դրամ-դոլար փոխազդեցությունից և նշեց, որ ոլորտում խուճապը տարակուսանք է առաջացնում:
Տնտեսագետն առաջիկա մեկ ամսում կանխատեսեց հակակշռող միտումներ` պայմանվորված տնտեսական աշխուժացմամբ` կապված գյուղատնտեսական աշխատանքներով, զբոսաշրջությամբ:
Տնտեսագետը նաև նշեց, որ ամռան ամիսները, բազմաթիվ մտահոգություններով հանդերձ, հիմք են տալիս ասելու, որ արտաքին ազդակները, որոնք բերում են դրամի արժեզրկման, չեն ունենա ազդեցություն տնտեսության առաջընթացի վրա` բացասական առումով:
Ըստ Թաթուլ Մանասերյանի, նախանշված էր 4-5 տոկոս տնտեսական աճ. «Անգամ կառավարության ծրագրում ֆիքսված 7 տոկոս աճը համեստ թիվ կլինի աշխուժացման ֆոնի վրա. հանքարդյունաբերության հենքի վրա արտահանման աճն աննախադեպ էր առաջին եռամսյակում, որը կշարունակվի»:
Շինարարության ոլորտի վրա դոլար-դրամ միտումները չեն անդրադառնա, կանխատեսումներով` առավելագույնը 3 տոկոս աճ, նախորդ տարիներին անկում է գրանցվել:
Արժեվորումը կամ արժեզրկումը սովորաբար բերում է գների տատանումների: Տնտեսագետի փոխանցմամբ, սպառողական գների ինդեքսը մոտ 500 ապրանքների դեպքում նկատվել է գնանկում` սեզոնային բնույթով պայմանվորված. գյուղմթերքների գնանկումն ազդում է ընդհանուր սպառողական գների վրա:
«Չպետք է շատ ոգևորվել, քանի որ չափավոր ինֆլյացիան դրական ազդեցություն ունի տնտեսության դինամիկ զարգացման վրա, և ընդունելի չէ նաև երկնիշ աճը, որը հարվածելու է սպառողի գրպանին»,-ասաց Թաթուլ Մանասերյանը:

Т.Манасерян: Обесценивание драма не повлияет на экономический рос
Руководитель аналитического центра «Альтернатива», экономист Татул Манасерян обратился сегодня в ходе встречи с журналистами к обменному курсу драм-доллар, отметив, что паника в этой сфере вызывает сомнение.
По прогнозам экономиста, в ближайшие месяцы ожидается тенденция уравновешивания, которая будет обусловлена экономической активностью в сфере сельскохозяйственных работ и туризма.
Т.Манасерян также отметил, что летние месяцы дают основание для заявления о том, что внешние сигналы, приводящие к обесцениванию драма, не повлияют на экономический рост в негативном плане.
Экономист отметил, что запланирован 4-5% экономический рост. «Даже зафиксированный в правительственной программе 7% рост будет выглядеть скромно на фоне активности: рост экспорта на основе горнодобывающей отрасли был беспрецедентным в первом квартале, и он будет продолжаться», - сказал Т.Манасерян.
Как отметил экономист, тенденции драм-доллар не окажут влияния на сферу строительства. По его словам, здесь предусматривается максимально 3-4% рост.
Т.Манасерян подчеркнул, что ревальвация или девальвация обычно приводят колебанию цен. По мнению экономиста, индекс потребительских цен в случае 500 товаров зафиксировал спад, что обусловлено сезонным характером, поскольку падение цен на сельхозпродукцию в целом влияет на потребительские цены.