ՄԻԵԴ-ը հերթական վճիռն է կայացրել Հայաստանի կառավարության դեմ
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանն այսօր, հուլիսի 10-ին, Հայաստանի կառավարության դեմ հերթական վճիռն է կայացրել: Այս անգամ Եվրոդատարանը բավարարել է Հայաստանի Փաստաբանների պալատի անդամ, փաստաբան Վահե Գրիգորյանի հայցը` ընդդեմ Հայաստանի կառավարության:
Եվրոդատարանը գտել է, որ Վահե Գրիգորյանի նկատմամբ կալանք կիրառելով խախտվել է Եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասը (ազատության իրավունք) և նույն կոնվենցիայի 6-րդ մասը` «արդար դատավարություն»: Այնուհետև Եվրոպական դատարանը պարտավորեցնում է Հայաստանի կառավարությանը վճռի` պաշտոնական ուժի մեջ մտնելուց հետո երեք ամիսների ընթացքում հայցվորին` այս դեպքում Վահե Գրիգորյանին, որպես բարոյական փոխհատուցում տրամադրել 2. 500 եվրո գումար:
Հիշեցնենք` Վահե Գրիգորյանը Բուզանդի փողոցի (այժմյան` Հյուսիսային պողոտա) իրենց տներից վտարված բնակիչների փաստաբանն էր: 2005-ի հոկտեմբերի 7-ին նա ձերբակալվել էր խարդախության և փաստաթղթերի կեղծման մեղադրանքով, իսկ հոկտեմբերի 10-ին նրա նկատմամբ կալանքն ընտրվել էր որպես խափանման միջոց: Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ էր թողել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը: Այնուհետև կալանքը երկարացվել էր ևս երկու ամսով:

ЕСПЧ вынес очередной вердикт против правительства Армении
вынес сегодня очередное решение против Армении. Согласно вердикту ЕСПЧ, удовлетворен иск члена Палата адвокатов Армении, адвоката Ваге Григоряна против правительства РА, и сразу по вступлении приговора в силу правительство обязано будет выплатить истцу моральную компенсацию в размере 2,5 тысяч евро.
Арест, примененный в отношении В. Григоряна, Европейский суд по правам человека счел нарушением ч.1 ст. 5 Европейской Конвенции о защите прав человека и основных свобод (права на свободу) и нарушением закрепленного той же конвенцией права на справедливое судопроизводство.
Отметим, что Ваге Григорян выступал защитником прав жителей здания по ул. Бюзанда в Ереване (ныне – Северный проспект). 7 октября 2005года он был задержан по обвинению в мошенничестве и подделке документов, а 10 октября в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста. Апелляционный суд Армении оставил в силе приговор суда общей юрисдикции, затем арест был продлен на 2 месяца.