Ո՞ւմ հետ կմիավորվի ՀՅԴ-ն
«Ո՞վ է լինելու ՀՅԴ թեկնածուն առաջիկա նախագահական ընտրություններում»։ Այս հարցին ի պատասխան, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ այս խնդրում իրենց համար կարևորը և առաջնահերթը սկզբունքներն են, որի հիման վրա պետք է ձևավորվի թեկնածուն։
«Ակնհայտ է, որ մեկ քաղաքական ուժից դուրս է մեր երկրում լուրջ փոփոխություններ առաջադրելը, և սա է պատճառներից մեկը, որ մենք ասում ենք. գաղափարի շուրջ համախմբումը կբերի նաև միասնական թեկնածուի ձևավորմանը։ Եթե մենք ի սկզբանե մերժենք գաղափարը, ապա խոսել միասնական թեկնածուի մասին, անիմաստ է»,- ասաց Ա. Մինասյանը։
Պատգամավորի խոսքով ՀՅԴ գաղափարները երկուսն են. այն թեկնածուն, ով հավակնում է դառնալ ՀՀ նախագահ, առաջիկա տարիների համար պետք է ստանձնի հստակ պարտավորություն, որ սահմանադրական փոփոխությունների նախաձեռնմամբ՝ անցում պետք է կատարվի խորհրդարանական կառավարման համակարգի։
«Այդ փոփոխությունների մեջ էական դերակատարություն պետք է ունենա նաև վարչատարածքային բաժանումը։ Բացի այդ, պետք է դրսևորի այնպիսի քաղաքական կամք, որ ընդդիմությանը վերապահի իշխանությունների հակակշռման և զսպման վերահսկողական լծակները ՏԻՄ մարմիններում։ Մեր պահանջը ոչ թե այն է, որ այդ մարմինները քաղաքականացվեն, այլ, որ տվյալ մարմնի տվյալ անդամը վստահություն վայելի ընդդիմադիր ուժերի կողմից։ Եթե այս երկու հիմնարար սկզբունքների հիման վրա լինի միասնական թեկնածու՝ ՀՅԴ-ն ելնելով կոնսոլիդացման աստիճանից, հանդես կգա համապատասխան հայտարարությամբ»,- ընդգծեց Արծվիկ Մինասյանը։

АРФД: Важны принципы, на которых будет сформирован кандидат
Сегодня депутат парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян, обратившись в ходе встречи с журналистами к возможному кандидату от АРФД на предстоящих президентских выборах, отметил, что самым важным и приоритетным в этом вопросе являются принципы, на которых будет сформирован кандидат.
«Очевидно, что реализация в стране серьезных изменений – вне возможностей одной политической силы. В этом одна из причин того, что мы заявляем – объединение вокруг идеи приведет также к формированию единого кандидата. Если мы изначально отклоняем идею, то говорить о едином кандидате бессмысленно», - сказал А.Минасян.
По словам депутата, у АРФД есть две идеи: кандидат, претендующий на пост президента Армении, должен взять на себя на предстоящие годы четкое обязательство, что посредством инициирования конституционных изменений будет совершен переход к системе парламентского правления.
«В этих изменениях должно сыграть существенную роль и административно-территориальное деление. Кроме того, должна быть проявлена политическая воля, чтобы оппозиции были предоставлены рычаги контроля в органах местного самоуправления для уравновешивания и сдерживания властей. Мы не требуем, чтобы эти органы политизировались, а хотим, чтобы конкретный член данного органа пользовалися доверием оппозиции. Если на основании этих двух основных принципов будет сформирован единый кандидат, АРФД, исходя из уровня консолидации, выступит с соответствующим заявлением», - подчеркнул Арцвик Минасян.