Սալբի Ղազարյան.Փողերի լվացման հանցակազմն ընդհանրապես բացակայում է
«Այսօր 9-րդ օրն է, որ հարկային ստուգումները շարունակվում են: Փաստաբան Արթուր Գրիգորյանն այսօր կմտնի դատարան այն խնդրանքով, որ հետ վերցվի ԱԱԾ-ի այն որոշումը, որի հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել»,-այսօր լրագրողներին հայտնեց «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի տնօրեն Սալբի Ղազարյանը` ներկայացնելով հիմնադրանի շուրջ վերջին զարգացումները:
Նրա խոսքով, իրենց գործունեությունը բացառապես թափանցիկ է, իսկ այն, որ որևէ աղմուկ չկա առայժմ, փաստում է, որ իրենք փայլուն գործունեություն են իրականացրել, քանի որ իրենց հիմնադրամն հենց սկզբից ամեն ինչ արել է, որ հատկապես փաստաթղթային գործունեությունը լինի թափանցիկ և մաքուր:
«Կնքված գործարքներից ստացված գումարների միայն մի մասն է հատկացվել հիմնադրամին: Մենք բողոքարկում ենք այն, որ փողերի լվացման հանցակազմն ընդհանրապես բացակայում է գործի նյութերում, և այդ մեղադրանքը ստվեր է գցում մինչ այժմ թափանցիկ գործունեություն ունեցող հիմնադրամի վրա: Հուսով եմ, կապացուցենք, որ «Սիվիլիթասի» հեղինակությանը վնասելու նպատակ դատաքննաչական մարմինները չունեն»,-ասաց փաստաբան Արթուր Գրիգորյանը:
Հիմնադրամի` մորմոնների կողմից ֆինանսավորմանհետ կածված հարցին ի պատասխան Ս. Ղազարյանը նշեց, որ այդ դեքպում Գյումրին էլ է հովանավորվում մորմոնների կողմից: «Սիվիլիթասը հովանավորվում է մի շարք կրոնների պատկանող հովանավորների կողմից, և մինչ այսօր նրանցից որևէ մեկը դժգոհություն չի հայտնել: Կարծում եմ, այստեղ կա քաղաքական նպատակ և պատվեր, քանի որ չկա որևէ հանցակազմ»,-ասաց Ս. Ղազարյանը:
Նրա խոսքով, Վարդան Օսկանյանն ու ինքը ցուցմունք չեն տվել: Օրենքով դեռ 6 օր կա հետաքննության շարունակման համար, սակայն քանի որ իրենց գործունեությունը բացառապես թափանցիկ է, իրենք այսօր են ասուլիս հրավիրել:
«Հանթսմանը Գյումիրում էլ է օգնություն արել, ուրեմն Գյումրին էլ է մորմոնների կողմից ֆինանսավորվում, մենք աբսուրդի ենք հասցնում ամեն ինչ, հովանավորի արածը թողած` նրա դավանած կրոնն ենք քննարկում: Սա ահավոր կարճատես գործընթաց է, որը կստվերի նաև ՀՀ կառավարության վստահելիությունը` որպես գործընկեր, և նրա հետևողական լինելու համբավը, որովհետև, եթէ մեկը հովանավորում է քեզ, բայց մի քանի տարի անց դու ոտնակոխ ես անում նրան, արդեն խոսում է այն մասին, որ մենք պատրաստ չենք անկեղծորեն համագործակցության»,-կարծում է Ս. Ղազարյանը:
Փաստաբանի Արթուր Գրիգորյանն էլ նշեց, որ թեև այսօր մտնելու է դատարան, սակայն իրենց շանսերը մեծ չի գնահատում, որովհետև այստեղ ողջ դատական համակարգը պետք է աշխատի, որ իրենց առաջադրված մեղադրանքն ապացուցվի: «Քրեական որոշումը եթե վերացնեն, դա աննախադեպ կլինի ՀՀ-ի համար: Մենք հուսով ենք, որ դա այդպես կլինի: Հետագա հանգամանքերից է կախված, թե ուր կդիմենք: Եթե ՀՀ բոլոր միջոցները սպառվեն, կդիմենք ՄԻԵԴ, սակայն այս պահին դրա մասին խոսելը վաղաժամ եմ համարում»,-ասաց փաստաբանը:
Հարցին, եթե Վ. Օսկանյանը անմեղ է, ինչու չի գոռում, այլ իր իսկ ասածի նման, պարտիզանի նման լռություն է պահպանում, Ս. Ղազարյանը նշեց, որ ՀՀ սահմանադրության համաձայն իրենք պարտավոր չեն ապացուցել իրենց անմեղությունը: Հարցին, միթե որևէ աննշան բացթողում չունեն, որն իրենց կասկածի առիթ է տալիս, Ս. Ղազարյանը պատասխանեց, որ իրենք 4 տարի է աշխատում են, ունեն մեծ թվով աշխատակազմ, և միայն գործ անողն է սխալվում, բայց դա քրեական գործի հետ կապ չունի:
Փաստաբանն էլ իր հերթին ասաց. «Մեզ մոտ հարկային մարմինները «չեն սխալվում», և երբ որ մի բան չեն գտնում, պատրաստ են գնալ ֆանտաստիկ բաների: Ասենք, մի դեպք կար, նորից բացարձակապես մաքուր գործունեություն իրականացրած մի կազմակերպության տուգանեցին այն բանի համար, որ նրանք իրենց ծրագրավորողներին անվճար սուրճ են տալիս, ինչը նշանակում է, որ աշխատանքը որոշակի առումով նաև բնամթերքով են փոխհատուցում, ուրեմն դա էլ պետք է հարկային դաշտում ֆիքսվեր»:
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ քննչական վարչությունը մայիսի 25-ին հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու հատկանիշներով քրեական գործ է հարուցել, որի հետ կապված շոշափվում է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հիմնադիր, ՀՀ նախկին արտգործնախարար և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Օսկանյանի անունը:

Адвокат фонда «Сивилитас» обжалует в суде решение СНБ
Адвокат фонда «Сивилитас» Артур Григорян сегодня обратился в суд для обжалования решения Службы национальной безопасности Армении о возбуждении уголовного дела против фонда. Об этом заявила сегодня в ходе встречи с журналистами директор фонда «Сивилитас» Салби Казарян.
По ее словам, в самом фонде продолжаются проверки налоговиков, которые закончатся через 6 дней. На вопрос представителей СМИ, найдено ли нечто «громкое», С.Казарян ответила: «Если таковое и имеет место, то мы грома от этого не слышали. По всей видимости, все нормально».
Директор фонда заверила, что все 4 года они работали «блестяще, прозрачно и в соответствии с требованиями закона, документальная бухгалтерская деятельность чиста, поэтому подобный криминальный разговор безоснователен».
Обратившись к заявлениям о том, что деятельность «Сивилитас» финансируется мормонскими организациями, С.Казарян отметила, что фонд спонсируется рядом частных лиц и партнеров, принадлежащих к различным конфессиям. «На мой взгляд, здесь проглядываются политическая цель и заказ, поскольку какого-либо состава преступления нет», - сказала С.Казарян.
В свою очередь адвоката фонда отметил, что если решение СНБ Армении о возбуждении уголовного дела не будет отменено, то «это станет беспрецедентным явлением для всей армянской судебной системы», а сами они обратятся в вышестоящие судебные инстанции – вплоть до Европейского суда по правам человека.
«Это чрезвычайно недальновидный процесс, который поставит под угрозу авторитет правительства Армении, как партнера. Если на сегодня кто-то спонсирует тебя, а через несколько лет ты готов растоптать его имя, это уже говорит о том, что мы не готовы к искреннему сотрудничеству с людьми, которые ничего иного, кроме благотворительности, для Армении не делали», - заявила С.Казарян.
Напомним, 12 июня Служба национальной безопасности при правительстве Республики Армения представила подробности возбужденного против фонда «Сивилитас» уголовного дела. Следственное управление Службы национальной безопасности РА 25 мая возбудило уголовное дело по признакам ч. 3 ст. 190 УК РА («Легализация доходов, полученных незаконным путем: в особо крупных размерах; организованной группой; с использованием должностного положения»).
Кроме того, фонд «Сивилитас», нарушив собственный устав и требования действующего на 2011г. законодательства, не представил отчета о финансовых источниках, использованных за финансовый год средствах, в том числе предоставленных корпорациями «Полимер Материалс» и «Хантсман Интернейшнл» на благотворительные цели 2 млн. долларов.
В рамках уголовного дела назначены налоговые проверки, экспертизы, проводятся допросы и другие следственные мероприятия с целью полного уточнения обстоятельств и обеспечения многосторонности следствия.
Отметим также, что сам Вардан Осканян проходит в качестве свидетеля в рамках этого уголовного дела, однако уже несколько раз отказывался от дачи показаний.