Իրաքում Սիրիայի դեսպանը ընդդիմադիր է դարձել
Իրաքում Սիրիայի դեսպան Նավաֆ Ֆարեսը ընդդիմության կողմն է անցել, գրում է BBC-ն: Եթե այս տեղեկատվությունը հաստատվի, նա կդառնա առաջին բարձրաստիճան պաշտոնյան, ով դիմել է նման քայլի:
Ավելի վաղ լուրեր էին տարածվել, որ ընդդիմության կողմն է անցել նաև սիրիական բարձրաստիճան սպա Մուսթաֆա Տլասը` երկրի նախկին պաշտպանության նախարարի որդին:
Նշենք, որ Ն.Ֆարեսը Իրաքում դեսպան էր նշանակվել 2008 թ. և վերջին 30 տարվա մեջ Սիրիայի միակ դեսպանն էր Իրաքում:
Նա Սիրիայի իշխող կուսակցության անդամ է, և նախկինում երկու անգամ զբաղեցրել է տարբեր քաղաքների քաղաքապետի պաշտոնը:

Посол Сирии в Ираке покинул свой пост
Посол Сирии в Ираке Навваф аль-Фарис покинул свой пост и объявил о переходе в лагерь оппозиции. Как передает «ИТАР-ТАСС», путниковая телестанция "Аль-Арабия", передавшая эту новость, уточнила, что аль-Фарис до назначения в Багдад был тесно связан с сирийскими спецслужбами.
Дипломат направился в Эрбиль - столицу автономного Курдистана на севере Ирака. Порвать с правящим режимом посол решил на фоне репрессий в его родном городе Дейр-эз- Зоре - провинциальном центре восточной провинции, указывает "Аль-Арабия".
Вещающая из Дубая телестанция сообщает со ссылкой на американские дипломатические источники об исчезновении нескольких фигур из окружения сирийского лидера. Их имена пока не раскрываются.