Վ. Սաֆարյան. Պետք է պակասեցնել հարկային ճնշումը
Հայաստանի հարկային քաղաքականությունը կոշտ է, հարկային քաղաքականությունը ֆիսկալ է, հարկերը բավականին բարձր են, ԱԱՀ-ն վաղուց պետք է իջներ 18 տոկոսի. Պետությունը պետք է գնա այդ քայլին, բայց մեր բյուջեի 65 տոկոսը միայն ավելացված արժեքի հարկով է հավաքում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի հարկային դաշտի ցավոտ տեղերը մատնանշեց Հայրենական ապրանք արտադրողների նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
«Մեզ մոտ անուղղակի հարկերը` ԱԱՀ-ն, ակցիզային հարկը և մաքսատուրքը միասին կազմում են բյուջեի 65 տոկոսից ավելին, զարգացած երկրներում` 80 տոկոսը կազմում են ուղղակի հարկերը` շահութահարկ և եկամտահարկ. մեզ մոտ հակառակն է»,- ասաց բանախոսը և հավելեց, որ Հայաստանի հարկերի 65 տոկոսն անուղղակի հարկեր են, որն էլ արգելակում է տնտեսության զարգացումը:
Վ.Սաֆարյանը կարծիք հայտնեց, որ պետք է ընդլայնել հարկային դաշտը` շնորհիվ հարկային ճնշման պակասեցման. «Եթե հիմա պակասեցնենք, թոշակառուների թոշակ պիտի չտանք, մենք աստիճանաբար պետք է գնանք հարկային ճնշման իջեցման»:

В.Сафарян: В Армении нужно сократить налоговое давление
В Армении реализуется довольно жесткая налоговая политика, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян.
По его словам, государство проводит фискальную налоговую политику, налоги высокие, однако необходимо снизить НДС до 18% и государство должно пойти на этот шаг. При этом В.Сафарян отметил, что 65% бюджета собирается за счет налога на добавленную стоимость.
«У нас непрямые доходы – НДС, акцизный налог и таможенная пошлина вместе составляют более 65% бюджета, а в развитых странах 80% составляют прямые налоги – налог на прибыль и подоходный налог», - сказал В.Сафарян. По его словам, подобная ситуация препятствует развитию экономики.
По мнению В.Сафаряна, налоговое поле необходимо расширить за счет сокращения налогового давления. «Если сейчас мы пойдем на снижение налоговой нагрузки, то не сможем выплачивать пенсии, мы должны идти к снижению налоговой нагрузки постепенно», - отметил В.Сафарян.