Ավստրիայի«Artists in Residence»-ին մասնակցել է նաև հայ նկարչուհի
Ավստրիայի կրթության, արվեստի և մշակույթի նախարարության` Վիեննայի կենտրոնում գտնվող գեղանկարչական ցուցասրահում ս. թ. հունիսի 19-ին բացվել է «Artists in Residence» ծրագրի մասնակից չորս գեղանկարիչների ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը:
Հայաստանից նախագծին իր մասնակցությունն է բերել երիտասարդ նկարչուհի Մերի Մունը /Ամիրխանյան/:
Հայ արվեստագետը ցուցահանդեսին ներկայացել է Վիեննայի քաղաքային տեսապատկերներով «ուրբանիստական» աշխատանքներով, որը նկարչուհու երևանյան, թբիլիսյան, ուկրաինական, գերմանական քաղաքային միջավայրի գեղապատճենմանը նվիրված շարքի մաս է կազմում:
ՀՀ մշակույթի նախարարության փոխանցմամբ, ցուցահանդեսի բացման արարողությանն արվեստագետներին ողջունել և խրախուսական խոսք է ասել Ավստրիայի կրթության, արվեստի և մշակույթի նախարարության արվեստագետների փոխանակման ծրագրերի ղեկավար Նորբերտ Ռիդլը:
Նույն օրը Վիեննայի «Կուլտուրկրայս Վին» ցուցասրահում բացվել է հայաստանցի նկարիչ Արթուր Կարապետյանի գեղանկարչական աշխատանքների անհատական ցուցահանդեսը: Երկու ցուցադրությունների բացմանն էլ ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Ավստրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արման Կիրակոսյանը:

Работы армянских художников представлены на выставке в Вене
В выставочном зале министерства культуры Австрии 19 июня открылась выставка в рамках программы «Artists in Residence», на которой были выставлены полотна художницы из Армении Мери Мун (Амирханян).
Художница представила на выставке в Вене работы городских зарисовок в урбанистическом стиле, которые составляют часть цикла зарисовок, посвященных Еревану, Тбилиси, Украине и Германии.
Как сообщает пресс-служба министерства культуры Армении, на открытии выставки участников приветствовал посол Армении в Австрии Арман Киракосян. На мероприятии присутствовали также представители министерства культуры Австрии, искусствоведы, художники.
В тот же день в галерее «Kulturkreis Wien» открылась выставка художника-искусствоведа из Армении Артура Карапетяна.