Սիրիահայ.«Սիրիահայերը ծայրագույն խուճապի մատնված չեն»
Թեև սիրիահայ գրող Տիգրան Գաբոյանն արդեն երեք ամիս է Հայաստանում է, սակայն անընդմեջ կապ է պահպանում Սիրիայում բնակվող իր ծանոթների ու բարեկամների հետ, և այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ սիրիահայերը ծայրագույն խուճապի մատնված չեն:
Սիրիահայն ասաց, որ մինչև այս պահը Սիրիայում պայթյունների ժամանակ մահացել է 6 հայ (Սիրիայի քաղաքացի), որոնցից երեքը զինծառայող են եղել, երեքը` սովորական քաղաքացի: Միևնույն ժամանակ նա հույս հայտնեց, որ այնտեղի սիրիահայ համայնքը շատ չի տուժի իրավիճակից:
Տ.Գաբոյանն ասաց, որ սիրիահայերը, գալով Հայաստան, հիմնականում բնակվում են վարձով. «ՀՀ կառավարությունը ինչ-որ քայլեր անում է սիրիահայերին օգնելու համար, բայց քիչ է ու, իհարկե, սիրիահայերը հանդիպում են խնդիրների` կապված ինչպես բնակվելու տեղի, այնպես էլ` աշխատանքի հետ»:
Սիրիահայերը ՀՀ սփյուռքի նախարարության միջոցով նամակով դիմել են «Արմավիա» ընկերությանը` պահանջելով, Գաբոյանի խոսքերով, իջեցնել տոմսի գները, վերացնել վիզային ռեժիմն ու ավելացնել չվերթները, սակայն դեռ որևէ պատասխան կամ որևէ փոփոխություն չկա:
Տ.Գաբոյանը կարծում է, որ եթե Սիրիայում իշխանության գան իսլամիստները, վտանգ չեն ներկայացնի հայ համայնքի համար:

Т.Габоян: Сирийские армяне требуют снизить цены на авиабилеты
Сирийский писатель армянского происхождения Тигран Габоян уже три месяца находится в Армении, однако он постоянно поддерживает связь со своими знакомыми и родными в Сирии. Как заявил сегодня в ходе встречи с журналистами писатель Т.Габоян, армяне Сирии не впадают в сильную панику.
По словам писателя, до сих пор в Сирии во время взрывов погибли 6 армян (граждан Сирии), трое из них были военнослужащими, а трое – рядовыми гражданами. При этом Т.Габоян выразил надежду, что в результате беспорядков в Сирии армянской общине удастся избежать серьезного ущерба.
Тигран Габоян сообщил, что неделю назад сирийские армяне через министерство Диаспоры обратились с письмом к компании «Армавиа», в котором требуют снизить цены на авиабилеты, отменить визовый режим и увеличить количество рейсов, однако ответа или каких-либо изменений до сих пор нет.
По мнению писателя, если в Сирии к власти придут исламисты, они не будут представлять угрозу для армянской общины.